Greta, Time dergisi tarafından yılın kişisi seçildi

Time dergisi, bu sene ‘yılın kişisi’ olarak 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti ve İklim İçin Okul Grevi hareketinin öncüsü Greta Thunberg’i seçti.

Greta’nın bugün Madrid’de düzenlenen COP25’teki konuşmasının ardından yılın kişisi seçildiği duyuruldu.

Dünya çapında 1,4 milyon öğrencinin katıldığı “İklim için Okul Grevi” protestosunu başlatan 16 yasındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, Türkiye, Fransa, Almanya, Brezilya ve Arjantin’i iklim değişikliğiyle mücadele konusunda yeterli adım atmadıkları gerekçesiyle, bu yıl Birleşmiş Milletler’e resmi dilekçe sunarak şikayet etmişti.

Genç aktivist, bu yıl New York’ta Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen İklim Zirvesi‘ne katılmıştı. 16 yasındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, “Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz. Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız” demişti.

Devlet liderlerinin iklim değişikliğini görmezden geldiğini öne süren Thunberg, “Buraya gelip her şeyi yaptığınızı söylüyorsunuz. Bizi hayal kırıklığına uğratıyorsunuz ama gençler artık sizin ihanetinizin farkına vardı. Gelecek nesillerin gözü sizin üstünüzde olacak” ifadelerini kullanmıştı.

Geçtiğimiz gün de Oxford Sözlüğü yılın kelimesi olarak ‘iklim acil durumu’ teriminin seçildiğini açıklamıştı.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Eğitim, Ekoloji, Gündem, İklim Değişikliği, Kent, Yenilenebilir Enerji
Toprağı korumak için herkesin yapabileceği 5 şey

Günlük hayatta hava ve su kirliliği üzerine bol bol konuşuyoruz ancak toprak kirliliği üzerine çok da düşünmüyoruz. Oysa ki toprağın

Kapat