Dünyanın ilk insan kompostlaştırma tesisi açılıyor

Dünyanın ilk insanları kompostlaştırmak (gübreleştirmek) üzerine tasarlanmış cenaze evi, 2021’de açılacak. Bu yolla ölen insanların bedenleri toprağa yararlı besin olarak karışma imkânı bulacak.

ABD’de bulunan Recompose isimli şirket, vefat eden kişilerin bedenlerini 30 gün gibi kısa bir sürede 0,75 metrekarelik toprağa dönüştürebiliyor. Bu yolla ölüleri yakma işleminin sekizde biri kadar enerji harcanıyor ve ABD’de uygulanan diğer cenaze işlemlerine kıyasla 1 tona kadar daha az karbon salınıyor.

Firmanın ilk şubesi Seattle’da açılacak ve aynı anda 75 bedeni kompostlaştıracak kapasitede olacak.

Projeye, bu yılın başlarında doğal organik azalma olarak bilinen gömü tarzına izin vermek için oy veren Washington eyaleti meclis üyeleri tarafından yeşil ışık verildi. Washington, ABD’de bu uygulamaya izin veren ilk eyalet oldu.

Mayıs 2020’de yürürlüğe girecek olan yasa, Recompose’un, doğal gömü alanı bulunmayan şehirlerde ve kentsel alanlarda çevre dostu cenaze uygulamaları fikrini destekleyerek; cenaze evlerinin, insan kalıntılarının toprağa dönüştürülmesini hızlandırılmasını sağlayacak uygulamalarına onay verecek.

Recompose’da, bedenler firmanın yeniden kullanılabilir altıgen ünitelerinde kompostlaştırılacak. Gövdeler ağaç yongaları ile kaplanıp ve havalandırılarak doğal olarak oluşan mikroplar ve faydalı bakteriler için mükemmel ortam sağlayacak ve böylece 30 günde toprağa dönüşecek.

Kompostlaştırma işlemi bittikten sonra ortaya çıkan birkaç el arabası kadar toprağı, hayatını kaybeden kişinin yakınları alarak kendi bahçelerinde bitki yetiştirmek için ya da farklı amaçlarla kullanabilecek.

Kaynak:
Science Alert

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm, Hayat, Teknoloji
Greta, Time dergisi tarafından yılın kişisi seçildi

Time dergisi, bu sene 'yılın kişisi' olarak 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti ve İklim İçin Okul Grevi hareketinin öncüsü Greta

Kapat