Guardian bundan böyle fosil yakıt firmalarının reklamlarını yayınlamayacak

The Guardian yetkilileri bundan böyle fosil yakıt firmalarına ait reklamların gazetede yayınlanmayacağını açıkladı. İklim krizine dair hazırladıkları çarpıcı haber ve dosyalarla bilinen gazete böylece fosil yakıt çıkaran firmalardan para almayı bırakan ilk küresel medya kuruluşu oldu.

Gazete yetkilileri, bu karar sonrasında finansal zorluklar yaşayacaklarını ancak bu zorlukları okuyucuların destekleriyle aşacaklarını düşündüklerini belirtti.

Gazete yetkililerinden Anna Bateson ve gelir sorumlusu Hamish Nicklin, “Kararımız, bu endüstrideki birçok şirketin hükümetler aracılığıyla yıllardır sürdürdükleri, iklim eylemini önlemeye yönelik çabalarına dayanıyor.

Guardian, finansal olarak önümüzdeki birkaç yıl boyunca güvencesiz kalacak. Reklamları reddetmenin kısa vadede hayatımızı biraz daha zorlaştırabileceği doğrudur. Bu reklamları durdurma kararı, ciddi bir finansal darbe olacaktır. Bizi dünyanın dört bir yanındaki Guardian ve Observer gazeteciliğinde önemli kesintiler yapmaya da zorlayabilir” dedi.

Greenpeace İklim Kampanyacısı Mel Evans, yasak kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Bu bir dönüm noktası. Fosil yakıtların meşruiyetini sona erdirmek için Guardian’ın bu cesur hamlesi alkışı hak ediyor. Petrol ve gaz şirketleri, tütün şirketleriyle birlikte bu gezegendeki herkesin sağlığını ve refahını tehdit eden işletmelerdir. Diğer medya kuruluşları, sanat ve spor organizasyonları da artık fosil yakıt şirketlerinin reklam ve sponsorluğunu sona erdirmeli.”

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Hayat, İklim Değişikliği, İyi haberler, Sanat ve Tasarım, Teknoloji
Oscar Ödül Töreni vegan ve plastiksiz olacak

Bu yıl gerçekleşem Altın Küre ve SAG ödül törenlerinde katılımcılara vegan menü servis edilmesinin ardından Oscar yetkilileri de törende bitki...

Kapat