Güneş enerjisinden elektrik üreten yol Fransa’da hizmete girdi

Geçtiğimiz Şubat ayında sizlerle paylaştığımız Fransa’da yapılacak 7 mm kalınlığındaki paneller ile asfalt üzerine monte edilebilen ve ve araba tekerleklerine zarar vermeyen güneş enerjisi ile elektrik üreten yol gerçek oluyor.

Beş yıl içinde 1.000 kilometrelik güneş panelli yol yapmanın sözünü veren Fransa, Normandiya bölgesinde ‘elektrik üreten yolun’ ilk kilometresi hizmete soktu. 5,2 milyon dolara mal olan ve 1 kilometrelik yolda neredeyse 3 kilometrekarelik alana yayılan güneş panelleri üzerinde günde 2 bin araç ulaşımına devam edecek.

TIKLAYIN: Umudumuz yine Fransa: 1.000 kilometrelik güneş panelli yol yapılıyor

456456

Fransa Çevre ve Tabi Kaynaklar Bakanı Ségolène Royal, Bu tür ‘çevre dostu’ yolların Fransa genelinde çoğaltılmasını arzuladığını ve Fransa’nın yollarının her bin km’sinde 1 km “elektrik üreten yol” olmasını istediğini belirtti.

Solar yolların 20 metrekaresinin bir evin elektrik ihtiyacını, 1 kilometresinin ise 5.000 kişilik bir yerleşim yerinin kamusal aydınlatmasını karşılamaya yeterli elektrik üretmesi bekleniyor. Projenin detayları için buraya bakabilirsiniz.

BUNU DA OKU:  Harekete geç: Plan B
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Hayat, İyi haberler, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Sanat ve Tasarım, Teknoloji, Yenilenebilir Enerji
ABD’nin Noel süslerinin harcadığı elektrik bazı ülkelerin yıllık elektrik tüketiminden daha fazla

Bir ay süren Noel ışıkları 14 milyon buzdolabını çalıştırabilecek elektriği harcıyor

Kapat