Hava kirliliği azaldı mı?

Dünyayı etkisine alan koronavirüs salgını nedeniyle hayat Türkiye’de de yavaşladı. Virüsün yayılmaması için alınan önlemler nedeniyle hava kirliliği hem dünyada hem de Türkiye’de azaldı. Buna rağmen bazı ilçelerdeki veriler hâlâ yüksek ve önümüzdeki günler için alarm veriyor.

Hava kirliliği insan sağlığını akciğer ve solunum yolları hastalıklarıyla tehdit etmenin yanı sıra, çocuklarda zeka gelişiminden artan depresyona kadar olumsuz şekillerde etkiliyor. Hava kirliliği Türkiye’de 32.000 erken ölüme yol açıyor.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında birçok ülkede uzun süreli sokağa çıkma yasağı uygulanırken, bazı ülkelerde de evde kalınması yönünde uyarılar yapılıyor ve kısıtlamalar getiriliyor. Salgın nedeniyle binlerce insan hayatını kaybederken, alınan tedbirler nedeniyle yavaşlayan dünyada hava kirliliği azalıyor.

Fosil yakıta dayalı ulaşım ve enerji tüketimi azalınca sadece seragazı emisyonları değil, hava kirliliği de gözle görülür oranda azalmaya başladı. Hindistan’ın Yeni Delhi’nde mavi gökyüzü haber olurken, ABD’nin Los Angeles kenti 1995’ten sonra ilk kez Mart ayında uzun süre temiz hava solumanın mutluluğunu yaşıyor.

Roma’da son dört haftada ortalama azot dioksit yoğunluğu, 2019 yılı değerlerine göre yüzde 26 ile yüzde 35 oranında daha az. Madrid’de ise değerler haftadan haftaya yüzde 56 oranında düşebiliyor, bir yıl öncesine göre ise yüzde 55 oranında aşağıda seyrediyor[

Türkiye’de birçok ilde hava kalitesi gözle görülür bir şekilde düzelirken, veriler yine de gelecek günler için bizi uyarıyor.

Hava kirliliği azaldı ama risk sürüyor

Türkiye’deki illerde de hava kirliliği salgından önceki döneme göre azaldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın havaizleme.gov.tr adresinde yayımlanan verilerine göre, 2-9 Mart 2020 tarihleri arasında Ankara Bahçelievler’de partikül madde (PM10) günlük ortalama değeri 66,75 µg/m3 (metreküpte 66,75 mikrogram) ölçülmüştü. Bu değer Dünya Sağlık Örgütü’nün sınır değer kabul ettiği 50 µg/m3’ün üzerindeydi. 30 Mart-6 Nisan tarihleri arasındaysa bu değer 42,99 µg/m3’e, sınır değerin altına geriledi.

BUNU DA OKU:  Avrupa Çevre Ajansı: Hava kirliliği Avrupa'da 400 bin kişinin erken ölümüne sebebiyet veriyor

Benzer iyileşmelere diğer illerde de rastlandı. İstanbul Sultangazi’de salgının Türkiye’ye ulaştığının ve tedbirlerin alınmaya başlandığı 2-9 Mart arasında günlük ortalama PM10 değeri 101,58 µg/m3’a ulaştı. DSÖ’nün sınır değerinin iki katına ulaşan ciddi bir kirlilik söz konusuydu. En düşük günlük değerin bile 70 µg/m3 civarında olduğu Sultangazi’de PM10 değeri 30 Mart-6 Nisan tarihleri arasında ciddi biz azalma göstererek sınır değerin altına geriledi ve 43,28 µg/m3 seviyelerini gördü. En düşük günlük değer belki de rekor bir düşüşle 14,35 µg/m3’e kadar geriledi.

İzmir Bornova’da ise PM10 ortalama değeri 2-9 Mart tarihleri arasında 43,63 µg/m3, 30 Mart-6 Nisan arasında ise 42,99 2-9 µg/m3 ölçüldü. Sınır değerin altında kalsa da, ekonomi ve insan faaliyetlerinin azalmasına rağmen ciddi bir düşüş görülmedi.

Büyükşehirlerle birlikte sıkı önlemlerin alındığı illerin başında gelen Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde ise 2-9 Mart tarihleri arasında 151,27 µg/m3 günlük ortalama değere ulaşan PM10 verileri, 30 Mart haftasında sınır değerin üzerinde kalsa da yüzde 65 oranında gerileyerek 55 µg/m3’e kadar düştü.

Hayatın büyük ölçüde durmasına rağmen, günlük ve saatlik bazda sınır değerlerin hâlâ aşılıyor olması, PM 2,5 gibi önemli bir değerin her istasyonda ölçülmüyor olması, bize temiz bir hava için atılması gereken çok daha fazla adım olduğunu ve hayatımızda radikal değişiklikler yapmamız gerektiğini bir kez daha gösterdi.

Kaynak: Ekosfer Derneği

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gündem, Hayat, İklim Değişikliği, Kent, Sağlık, Topluluklar, Yenilenebilir Enerji, Yeşil alanlar
Moda Dünyasının Kirli Yüzü

Şimdi size bir senaryo veriyorum: Bir hazır giyim markasından ucuza kendinize yeni bir kıyafet aldınız ve giydiniz. Yolda bir tanıdığınıza

Kapat