Hayvan deneylerine son verecek buluş

Kozmetik ve ilaç alanında yapılacak araştırmalarda hayvanların denek olarak kullanılmasına son verebilecek nitelikte bir buluş gerçekleşti.

İnsan kök hücrelerinden geliştirilen deri ile hayvanların ilaç ve kozmetik alanında yapılan deneylerde kullanılması önlemek artık mümkün. King’s College London ve San Francisco Veteran Affairs Medical Center (SFVAMC) öncülüğünde oluşturulan bir uluslararası ekip, laboratuvar ortamında ilk ‘dış deri’ – en dıştaki deri tabakası – geliştirimini gerçekleştirdi. Geçirgen fonksiyona sahip deri, gerçek deriye oldukça yakın. Bu yeni deri, insandaki pluripotent kök hücrelerin yetiştirilmesi ile oluşuyor. İlaç ve kozmetik alanında yapılacak deneyler için maliyeti de oldukça uygun olan bu alternatif, aynı zamanda cilt rahatsızlıklarının tespitine ve yeni tedavilerin bulunabilmesine imkan sağlayacak.

10-Organ-CHips-AP

İnsan vücudunu kaplayan derinin dış yüzeyi, vücut ile çevre arasında bir arayüz niteliğinde. Bu dış deri hem vücudun su kaybını önlüyor hem de mikrop ve toksinlerin vücuda girişini engelliyor. Doku mühendisleri, bu zamana kadar ilaç deneyleri için bu fonksiyonların hepsini barındıran bir deri geliştirmeyi başaramamıştı. Geliştirebildikleri oldukça kısıtlı özellikleri olan deri örnekleriydi.

King’s College London ekibinin lideri Dr. Dusko Ilic, yeni yöntemleriyle laboratuvar ortamında çok daha nitelikli insan dış derisine eş değer bir deri kullanılabileceğini açıkladı. Bu türün, ilaç ve kozmetik sektörü için yapılan deneylerde kullanım oranında da artış bekleniyor. Kullanılan kök hücre kaynaklarına bağlı olarak insan dış derisinin, farklı deri tiplerini geliştirme imkanı da sunduğunu söyleyen DuskoIlic, böylece kök hücre kullanımı üzerinde yapılan çalışmalara bağlı olarak farklı popülasyonlarda da yeni derinin koşullara ve duyarlılıklara uygun hale getirilebileceğini belirtiyor.

Kaynak: King’s College London

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Hayat, Hayvanlar, İyi haberler, Kişisel Bakım, Teknoloji
Ağaçlarla akraba olduğumuzu biliyor musunuz?

Gerçekle yüzleşmeye hazır olun.

Kapat