Hem seni hem de verdiğin kişileri mutlu edecek yılbaşı hediyeleri

#1 Arkadaşlarını veya aileni özenle pişirdiğin yemeklerle donatılmış bir sofraya davet edebilirsin. Çünkü sofraları her birimiz severiz.

#2 Sıcacık hissetmesini istediğin her kimse ona kendi ördüğün şapkayı, eldiveni veya atkıyı hediye edebilirsin. Çünkü kış günleri geldi.

#3 Evdeki atık kâğıtlarla yaptığın bir not defterini ‘yazmanın yeri bende başkadır’ diyen bir arkadaşına hediye edebilirsin. Çünkü hatırlamak önemlidir.

#4 Zencefilli tarçınlı ev yapımı kurabiyeleri bez kesenin içine koy ve yılbaşından önce arkadaşına hediye et. Çünkü yıla bir dostunun eliyle yaptığı kurabiyeyi yiyerek başlamak ayrı bir tattır.

#5 Uzun süredir giymediğin bir denim pantolondan tablet kılıfları yapıp iş arkadaşlarına hediye edebilirsin. Çünkü iş yaşamındaki arkadaşlarının da farklılığa ihtiyaçları vardır.

#6 Sokaktaki hayvan dostlarımız için kedi evi veya köpek evi yapıp, onları mutlu edebilirsin. Çünkü hediye vermek ve almak türler arası olmalıdır.

#7 Doğa ve hayvanların iyiliği için çalışan bir sivil toplum kuruluşuna bağış yap. Çünkü doğa hepimizin evidir.

BUNU DA OKU:  Roma'da ulaşımda plastik para birimi devri başladı
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ayça Ceylan

Performans sanatçısı, sürdürülebilirlik yazarı ve Body in Perform’un kurucusu Ayça Ceylan; karşılaştırmalı mitoloji,  dans, psikoloji, herbalizm, edebiyat ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında  mekana özgü performanslar üretmektedir. Performanslarında bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği,  onarım, beden politikaları ve türlerarası çeşitlilik üzerine araştırmalar yapar. Ceylan, performanslarında ve  atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızayı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan, doğa ve antik  kent gibi birçok alanı tercih eder. Ritueller, tanrıça kültleri, sembolizm ve doğa ile uyumlanmak en büyük  destekçilerindendir. Üretimlerinde canlı sanat, video, fotoğraf, yerleştirme ve sanatçı kitabı gibi araçları kullanır. Ceylan; Türkiye, Japonya, Hindistan, ABD ve İngiltere’de birçok sanat alanında performanslar gerçekleştirmiş,  atölyeler düzenlemiş ve konuk sanatçı programlarına davet edilmiştir. Ayrıca Duru, Reflect Studio, Mesele Slow  Design ve Giyi gibi sürdürülebilir markalarla performatif işbirlikleri yapmıştır. Ceylan, Milliyet Sanat’ta sanat  yazarlığı yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Pazar Eki’nde “Dairesel Flora” köşesiyle çevre yazarlığı yapmaktadır.  Performans belgeleri bazı özel sanat koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Genel, Hayat, Hediye, Kendin yap
Biyolojik çeşitlilik kazandı

Biyoçeşitlilik kaybı şu anda karşı karşıya olduğumuz en büyük krizlerden biri. İnsanlık vahşi memelilerin yüzde seksen üçünü, tüm bitkilerin yarısını

Kapat