IFOAM bu yıl İstanbul’da

Dünyanın en büyük organik kongresi IFOAM bu yıl İstanbul’da düzenlenecek. Etkinliğe ev sahipliği yapan kurum ise Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği. IFOAM 13-15 Ekim arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Küresel ölçekte organik tarım hareketini 40 yıldır yönlendiren, bir araya getiren ve destekleyen IFOAM, 116 ülkede 750 üyesiyle bir şemsiye organizasyon. Merkezi Almanya Bonn’da bulunan IFOAM, kurulduğu 1972 yılından başlayarak organik tarım hareketini bir çatı altında toplamayı, gelişimini sağlıklı bir şekilde yönlendirmeyi, gerekli standart ve yönetmelikleri hazırlamayı ve tüm gelişmeleri üyelerine, çiftçilere aktarmayı amaçlıyor.

Bu yıl ayrıca, Viyana Ekonomi Üniversitesi‘nde öğretim görevlisi ve yazar Christian Felber, Dünya Organik Kongresi için İstanbul’a geliyor.

ifoam

Christian Felber “The Economy for the Common Good” (Kamu Yararı için Ekonomi) ve “Bank for the Common Good” (Kamu Yararı için Banka) hareketlerinin de öncüsü. Ekim’de Dünya Organik Kongresi’nde yapacağı konuşmayı heyecanla bekliyoruz.

Buğday Derneği’nin ev sahipliğini yaptığı, dünyanın en büyük Organik Kongresi olan 18. IFOAM Dünya Organik Kongresi, 13-15 Ekim’de İstanbul’da olacak.

Organik sektöründen 1500 üretici ve kuruluşun bir araya geldiği kongrenin bu yıl 18. düzenleniyor. IFOAM’a sayılı gün kala kongre öncesinde, 11 ve 12 Ekim’de düzenlenecek ön konferanslar da açıklanmaya başladı. Şu ana kadar açıklanan ön konferanslar şöyle:

Kırsal Kalkınma için Organik Aile Çiftçiliği ve Adil Ticaret

HELVETAS/ICEA/HIVOS/IFOAM/FiBL

12 Ekim, Pazar

Birleşmiş Milletler’in 2014 yılını “Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı” ilan etmesi vesilesiyle düzenlenen bu etkinlik, paydaşlar arasındaki işbirliğini teşvik ederek, gelecek dönemde organik tarım ve adil ticaretin geliştirilmesini ve etkilerinin arttırılmasını amaçlıyor. Hedeflenen kitle ise kırsal kalkınma politikaları ve uygulamalarıyla ilgilenen liderler ve değişim öncüleri.

Dünyada Organik Hayvancılık: Güncel durum, kalkınma ihtiyaçları ve talepleri

BUNU DA OKU:  Baharın gelişiyle kendinizi daha iyi ve sağlıklı hissetmek için yapabileceğiniz 6 şey

IFOAM Organik Hayvancılık Birliği (IAHA)/FiBL

12 Ekim, Pazar

Bu atölyenin hedefi, dünyada Organik Hayvancılığa ilişkin mevcut durumu tanımlamak ve katılımcılarla birlikte araştırma, eğitim, büyüme, etki alanı, piyasa ve kamu politikaları bakımından kalkınma ihtiyaçlarını ve taleplerini belirlemek. Bu yarım günlük etkinlikte Güney Amerika, Kuzey Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Türkiye’den konuşmacılar deneyimleri paylaşacaklar.

Organik Su Ürünleri: Organik Su Ürünleri sektörünün ekonomik büyümesini desteklemek

OrAqua/IFOAM

11-12 Ekim, Cumartesi-Pazar

Bu etkinlik, organik su ürünleri sektörünün organik prensipler ve tüketici güveni doğrultusunda, bilime dayalı düzenlemeler yapılarak nasıl geliştirilebileceği konusuna odaklanıyor. Hedeflenen kitle, hem politika hem de uygulama bakımından Avrupa’daki organik su ürünleri sektörünün geliştirilmesinde yer alan ya da konuya ilgili paydaşlar. Etkinlik, Organik su ürünleri hakkında güncel AB mevzuatı hakkında görüşleri almayı ve bu konudaki mevcut bilimsel bilgi ve deneyimleri değerlendirmeyi amaçlıyor.

Uygulayıcıların Araştırma Gündemi

IFOAM Teknoloji Yenilik Platformu (TIPI)

12 Ekim, Pazar

Bu etkinlikte, TIPI Vizyonu ve Araştırma gündemi’nin uygunluğu ve etkisini gözden geçirmek adına, dünyanın beş kıtasından çiftçilerin sunumlarına yer verilecek ve en acil ihtiyaçları üzerine konuşulacak. TIPI Yönetim Kurulu üyelerinin sunumları ve Avrupa programının gözden geçirilmesi üzerine tartışmalar da olacak.

Detaylı bilgi,başvuru ve kayıt için;

http://www.owc2014.org/?lang=tr&page=homepage

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gıda, Gıda Gündemi, Gündem, İyi haberler, Kent, Topluluklar
Sürdürülebilirlik kursu için Amerika’ya gitmeye ne dersiniz?

İstanbul'un 5 kampüsünden 10'ar öğrenci, University of Chicago'dan gelecek katılımcılarla beraber üç günlük bir çevre kampına girecek ve kendi kampüslerindeki...

Kapat