İklim değişikliği çocuklara nasıl anlatılır?

Çocuklarla iklim değişikliği hakkında konuşmak epey zor bir konu. Ancak hayatında iklim değişikliğinin etkilerini gerek aşırı hava olayları gerek kuraklık gerek hava kirliliği derken birçok alanda deneyimlemek durumunda kalan çocukları bu kavramın yarattığı korku, endişe, üzüntü ve kızgınlık haliyle yalnız bırakmamak da gerekli. Peki iklim değişikliği gibi bir konu çocuklara nasıl anlatılır? İklim değişikliği sorununun ölçeğini ve gerçekliğini göz ardı etmeden çocuklarla nasıl dürüst ve umutlu bir konuşma yapılabileceğine dair UNICEF‘in yayınlamış olduğu 6 madde şöyle:

#1 Ödevinizi yapın

Hiç kimse iklim değişikliği ile ilgili tüm cevaplara sahip değil ve siz de bilmiyorsanız sorun değil. Bilimsel bilginizi güncellemenize yardımcı olabilecek konuşmalar, videolar ve makaleler dahil birçok çevrimiçi kaynak mevcut. NASA’nın konuyla ilgili çocuk dostu kaynakları var. Ya da bu konu hakkında çocuklarıyla nasıl iletişim kurduklarını dair diğer ebeveynlerle konuşabilirsiniz.

Şunu hatırlayın: Çocuğunuzun size sorduğu her soruyu yanıtlayamayabilirsiniz öte yandan bunu beraberce öğrenmek için de bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz.

#2 Dinleyin

Çocuğunuzla iklim değişikliği hakkında konuşmaya başlamak için ilk olarak onun bu konu hakkında ne bildiğini ve nasıl hissettiğini dinleyin. Çocuğunuzun neyi ne kadar bildiğini ve ifade ettiğini görünce şaşırabilirsiniz. Gezegen ile ilgili korkularını ve umutlarını dinlemek için bunu bir fırsat olarak kullanın. Konuşma esnasında tüm dikkatinizi onlara verin, sahip oldukları endişeleri göz ardı etmeyin veya en aza indirmeye çalışmayın. Herhangi bir şey hakkında her zaman size gelebileceklerini bilmelerini sağlayın.

#3 Basit bilimi kullanın

Çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız. Bu nedenle hangi bilgilerin onun için uygun olduğundan emin olun. İklim değişikliğini gündelik yaşamlarıyla ilişkilendirmenin yollarını bulmak ve temel gerçekleri birlikte keşfetmek iyi bir başlangıç noktasıdır.

Örneğin şöyle bir konuşma faydalı olabilir:

BUNU DA OKU:  İklim değişikliği hakkında her şey – Bölüm:7

“İnsanlar arabaları çalıştırmak, uçakları uçurmak ve evleri aydınlatmak için kömür ve petrol gibi fosil yakıtları kullanıyor. Bunların hepsi atmosferi bir balon gibi saran ve iklimi daha sıcak hale getiren sera gazlarını salıyor. Daha sıcak bir gezegen daha fazla sel ve fırtına gibi hava değişimleri demek. Gezegen ısındıkça kutuplardaki buzullar eriyor ve deniz seviyeleri yükseliyor. Bu ciddi bir sorun öte yandan birçok bilim insanı ve genç, çözüm bulmak ve olumlu değişimler yaratmak için çalışıyor. Ayrıca yapabileceğimiz birçok şey var.”

Resimler, haritalar, videolar ise sorunu görselleştirmeye ve daha somut hale getirmeye yardımcı olabilir. Climate Visuals bunun için iyi bir kaynak.

#4 Dışarı çıkın

Çocuğunuzu mümkün olduğunca doğayla tanıştırmaya çalışın. Onları dışarıda oynamaya teşvik etmek, doğadan keyif almalarına ve doğaya saygı duymalarına yardımcı olur.

Birlikte dışarıdayken, bir ağaç, bir bulut, bir örümcek ağı veya bir kuş gibi ilginç manzaraları duraklatın ve gösterin. Yavaşlamak ve doğayı takdir etmek için zaman ayırmak gibi basit bir eylem, çocukların doğal dünya için bir merak geliştirmelerine yardımcı olabilir. Bir şeyin yoktan nasıl büyüdüğünü görmek için tohumları birlikte ekin.

#5 Çözümlere odaklanın

Konuştuğunuz her sorun için bir çözüm göstermeye çalışın. Çocuğunuzla birlikte, iklim değişikliğini ele almanın yolları üzerinde çalışan insanların örneklerini keşfedin. Haberlerde veya kendi topluluğunuzda gördüğünüz olumlu ve ilham verici hikayeleri konuşun.

Bir aile olarak, evinizdeki atıkları azaltmak, su tasarrufu yapmak, geri dönüşüm veya kullanılmayan ışıkları ve cihazları kapatmak gibi hangi adımları attığınızdan bahsedin. Bu, herkesin iklim değişikliğini ele almak için bir şeyler yapabileceği fikrini güçlendirmeye yardımcı olur.

Aile olarak veya topluluk içinde alabileceğiniz diğer önlemler için fikirleri konuşun. Arabaya binmek yerine yürümeyi veya bisiklete binmeyi tercih edebilir misin? Bir ağaç dikebilir misin?

BUNU DA OKU:  Tencereler zehirli olabilir mi? Tencere çeşitleri hakkında bilmeniz gerekenler

#6 Eylemi güçlendirin

Dünyanın dört bir yanındaki gençler iklim eylemini kendi ellerine alıyor ve hükümetlerin kapısına kadar getiriyor. Diğerleri enerjiyi daha verimli kullanmanın yeni yollarını inşa ediyor, sosyal medyada çözümleri paylaşıyor ve haftalık iklim yürüyüşlerinde yürüyor. Çocuğunuzun, birçok gencin gezegenimiz için ayağa kalktığını ve onların da yapabileceğini bilmesini sağlayın. İlgi gösterirlerse, onları iklim aktivistlerinin hikayeleriyle tanıştırın.

Gençler hakkında bilgi sahibi olmak ve onlardan haber almak, çocuğunuzun daha az yalnız hissetmesine ve kendi başına harekete geçme konusunda daha güçlü olmasına yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun iklim hareketi ve bu harekette oynamak istediği rol hakkında söyleyeceklerine açık olun.

Onlara karşı, bu yolu zorluyormuş gibi görünmemeye dikkat edin, bu da ister istemez bunalmış, endişeli veya sorumluluk altında ezilme duygularına neden olabilir. Daha aktif bir şekilde angaje olmak istiyorlarsa size gelmelerine izin verin ve yerel eylemle başlayan küresel bir sorumluluk olarak iklim değişikliğiyle mücadelenin önemini vurgulayın.

İlk konuşma zor olabilir, ancak onları devam ettirmek önemlidir. Devam eden iletişim, her çocuğun geleceğini şekillendiren bir konu etrafında kritik öneme sahiptir.


Kaynak: UNICEF

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ayça Ceylan

Performans sanatçısı, sürdürülebilirlik yazarı ve Body in Perform’un kurucusu Ayça Ceylan; karşılaştırmalı mitoloji,  dans, psikoloji, herbalizm, edebiyat ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında  mekana özgü performanslar üretmektedir. Performanslarında bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği,  onarım, beden politikaları ve türlerarası çeşitlilik üzerine araştırmalar yapar. Ceylan, performanslarında ve  atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızayı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan, doğa ve antik  kent gibi birçok alanı tercih eder. Ritueller, tanrıça kültleri, sembolizm ve doğa ile uyumlanmak en büyük  destekçilerindendir. Üretimlerinde canlı sanat, video, fotoğraf, yerleştirme ve sanatçı kitabı gibi araçları kullanır. Ceylan; Türkiye, Japonya, Hindistan, ABD ve İngiltere’de birçok sanat alanında performanslar gerçekleştirmiş,  atölyeler düzenlemiş ve konuk sanatçı programlarına davet edilmiştir. Ayrıca Duru, Reflect Studio, Mesele Slow  Design ve Giyi gibi sürdürülebilir markalarla performatif işbirlikleri yapmıştır. Ceylan, Milliyet Sanat’ta sanat  yazarlığı yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Pazar Eki’nde “Dairesel Flora” köşesiyle çevre yazarlığı yapmaktadır.  Performans belgeleri bazı özel sanat koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Çocuk ve Bebek, Hayat
Belçika’da iklim krizine karşı bahçe sokaklar projesi başlıyor

Kentlerin sel, su baskını ve sıcak hava dalgaları gibi afetlere karşı dayanıklılığını artırmak amacıyla tasarlanan 'bahçe sokaklar' projesi Belçika'nın Antwerp...

Kapat