Belçika’da iklim krizine karşı bahçe sokaklar projesi başlıyor

Kentlerin sel, su baskını ve sıcak hava dalgaları gibi afetlere karşı dayanıklılığını artırmak amacıyla tasarlanan ‘bahçe sokaklar’ projesi Belçika’nın Antwerp kentinde hayata geçiriliyor.

Antwerp’te çöp kamyonları ve ambulanslar gibi ağır vasıtaların geçebileceği hatlar dışındaki yüzeyler geçirgen yüzeyler olarak tasarlanıyor. Bahçe sokaklar uygulaması ile kentlerin afetlere karşı direnci artırılırken, sokakların daha sakin, daha yeşil ve daha güzel hale getirilmesi planlanıyor. Uygulamanın hayata geçirilmesiyle şehrin yaşanabilirliğinin ve sosyalliğinin artacağı tahmin ediliyor.

Bahçe sokaklar aynı zamanda sokakta sosyal etkileşimi de teşvik ediyor. Pilot projelerin ilk aşamasından sonra Antwerp’in beş bölgesindeki sokakların kalıcı yeşil-mavi dönüşümüne odaklanılıyor.

Lange Ridderstraat, başarılı bir test döneminin ardından kalıcı olarak bahçe sokağı olarak düzenlenen sokaklardan biri. Mahalle sakinlerine danışılarak, mevcut sert yüzey; dikim yatakları, ağaçlar, bitki ve sebze bahçeleri, küçük çimler ve tırmanıcı bitkiler ile değiştirilmiş.

Bu pilot proje, bölge sakinleriyle birlikte yaratılan bir süreç olduğundan, tasarımlar ilk olarak geçici kurulumlarla test edilmiş. Mahalle sakinlerine bahçeli sokaklarının bir prototipi verilmiş ve daha sonra tasarımlar hakkında sürekli olarak geri bildirim alınmış. Ancak bundan sonra Lange Ridderstraat, Bloemstraat, Jan Olieslagersstraat ve Aziëlaan’ı kalıcı bahçe sokaklarına dönüştürmek için iklime uyarlanabilir nihai tasarım hazırlanmış.

Kaynaklar:
EEA
VK Architects

BUNU DA OKU:  İklim değişikliği sergisi başlıyor
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Ekoloji, Hayat, İklim Değişikliği, Sanat, Sanat ve Tasarım
Yeşil Posta: Ülkemizden ve dünyadan haberler

#1 Güneş ve rüzgâr enerjisi, 2022 yılında küresel elektrik ihtiyacının yüzde 12’sini karşılayarak rekor kırdı. Kaynak: Ember #2 Almanya’nın nükleer enerjiden çıkış politikaları

Kapat