Advertisement

İklim değişikliğinin bir eşiği daha aşıldı: Havadaki karbondioksit oranı artık 400ppm’in üstünde

Tarih kitapları, 2016 Eylül’ünü iklim değişikliği hakkında bir eşiğin daha aşıldığı tarih olarak işleyecek. Normalde oldukça düşük olması gereken bir mevsimde, havadaki karbondioksit oranının aylık ortalaması 400 ppm’in (bir milyon birimdeki partikül miktarı) altına düşmedi.

Biliminsanları bu veri ile birlikte 2016’yı artık 400 ppm’in üzerine çıktığımız yıl olarak kabul ediyor ve bizim yaşamımız boyunca bu seviyenin altına inebileceğimizi öngörmüyorlar. 400 yıl önce başlayan Endüstriyel Devrim’den itibaren artan ve düşüş de göstermeyen havadaki karbon miktarının, %42 oranında artıp bu seviyeye ulaşması daha önceden de öngörülmüştü.

Her ne kadar durum böyle olsa da bu olayın önemini azaltmıyor. Eylül ayı yaz ayında yeşillenen bitkilerin kuzey yarımküredeki karbondioksiti en fazla temizlediği ay. Sonbahar yaklaştıkça bitkiler yapraklarını kaybediyor ve yapraklar doğada çözünerek içinde sakladığı karbondioksiti tekrar atmosfere salmaya başlıyor.

TIKLAYIN: İklim değişikliği 2016 yılında 7 adet rekor kırdı

inexperiencedfalsegypsymoth-size_restricted
Yıl boyunca havadaki karbondioksitin nasıl hareket ettiğini göseren bir animasyon

Ama insanlığın 400 yıllık endüstriyelleşme macerası bu döngüyü kırıp, bitkilerin kaldırabileceğinden çok daha fazla karbondioksiti atmosfere saldı. Bu da karbondioksit seviyesini bu seviyeye getirip, karbon seviyesi ile beraber küresel sıcaklığı da yükseltti ve iklim değişikliğine yol açtı.Biliminsanları gelecekte havadaki karbon seviyesinin 400 ppm altına indiği nadir durumlar olabileceğini, ama bizim yaşam süremiz boyunca 400 ppm’in altında kesin bir şekilde inmemizin çok mümkün olmadığını belirtiyor.

Her ne kadar 399 ppm veya 400 ppm arasında çok büyük bir fark olmasa da, 400 sınırı insanlığı etkilerinin ne seviyeye geldiğini anlamak için bir eşik olarak gösteriliyor. Havadaki karbondioksit artışı şimdiye kadar küresel sıcaklığı 1°C artırmış durumda. Bu yıl 400 ppm’e ulaşmamız haricinde, Dünya aynı zamanda en sıcak yılını yaşayacakmış gibi de görünüyor.

7782

Bu durum böyle devam ederse Paris Anlaşmasının sınır olarak belirlediği 1,5°C’luk bir artışa düşündüğümüzden daha kısa bir sürede ulaşacağız. Her ne kadar dünya liderleri bu konuda adımlar atmış olsa da, ve 400 ppm’in etkileri hemen kendini göstermeyecek olsa da, değişim süreci 2°C’lik bir ısınmayı engellemek için oldukça yavaş ilerlemekte.

2°C’lik bir artışın, sürekli ve aşırı sıcak hava dalgalarına, sahil bölgelerinin su altında kalmasına ve mercan resiflerinin yok olmasına yol açması bekleniyor. Küresel sıcaklıkta 2°C’lik bir artışın getireceği değişimleri daha ayrıntılı incelemek için bu içeriğimize bir göz atabilirsiniz.

Kaynak: The Guardian

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, İklim Değişikliği
Dünya Sağlık Örgütü: Dünya Nüfusunun %92’si Kirli Hava Soluyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni veriler ile güçlendirdiği son raporuna göre, trafik, termik santraller ve endüstriyel aktiviteler yüzünden oluşan açık hava...

Kapat