İklim değişikliğinin Türkiye’ye etkileri!

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) “İklim Değişikliği 2014: Etkiler, Uyum ve Kırılganlık” raporu değerlendirme toplantısı düzenliyor.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından dünya çapında bini aşkın bilim insanı ve araştırmacının katkılarıyla 5-6 yıllık dönemler için hazırlanan “değerlendirme raporları”, küresel iklim değişikliğinin bilimsel temelleri, gözlemlenen ve öngörülen etkileri, iklim değişikliğiyle mücadele ve iklim değişikliğine uyuma ilişkin strateji, politika ile araçları ortaya koymaları açısından büyük önem taşıyorlar.

IPCC tarafından, 31 Mart 2014’de açıklanan 5. Değerlendirme Raporu İkinci Çalışma Grubu Sonuçları (İklim Değişikliği 2014: Etkiler, Uyum ve Kırılganlık Raporu), küresel iklim değişikliğinin çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri ile iklim değişikliğine uyum seçeneklerini değerlendiriyor. Rapor, küresel ölçekte tüm ülkelerin bu etkilere karşı ne kadar kırılgan olduğunu ortaya koyuyor. Rapor, iklim değişikliğinin şimdiden tüm kıtalar üzerinde yıkıcı etkilerinin olduğunu belirtiyor. İklim değişikliğinin yalnızca gıda üretiminde düşüş, su ve gıda kıtlığı, yükselen deniz seviyeleri ve insan sağlığına etkilerinden söz etmiyor; aynı zamanda küresel olarak tüm ülkelerin bu etkilere karşı ne kadar kırılgan olduğunu ortaya koyuyor.

İklim Ağı ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğinde, IPCC 5. Değerlendirme Raporu’nun başyazarlarından Prof. Dr. John Morton ve Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Barış Karapınar’ın katılımıyla, rapordaki bulguların son yılların en kurak dönemini yasayan Türkiye açısından öneminin değerlendirileceği bir toplantı gerçekleştirilecektir. 11 Nisan 2014 tarihinde, aşağıda paylaşılan kapsam ve program dâhilinde İstanbul’da düzenleyeceğimiz etkinliğe katılmanızı dileriz.

Tarih: 11 Nisan 2014, Cuma
Yer : Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall (Güney Kampüs)

Program

09:30 – 10:00 Karşılama, Kayıt ve Kahvaltı
10:00 – 10:10 Boğaziçi Üniversitesi Rektörü
10:10 – 11:55 IPCC Etkiler, Uyum ve Kırılganlık Raporu: temel bulgular ve politika önerileri – Prof. Dr. John Morton
11:55 – 12:35 IPCC Etkiler, Uyum ve Kırılganlık Raporu: tarım, kuraklık ekseninde Türkiye – Doç.Dr. Barış Karapınar
12:35 – 13:00 İklim Değişikliğine Uyum ve İklim Değişikliği ile mücadelede sivil toplum önerileri İklim Ağı Sekretaryası adına Deniz Ataç (TEMA Yönetim Kurulu Başkanı)

Not: Toplantıda simültane tercüme olacaktır.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Etkinlikler, İklim Değişikliği, Kent, Yenilenebilir Enerji
Youtube yasağı çevreci de değil: Peki İnternetimiz ne kadar çevreci?

Neredeyse sayıları 2 buçuk milyara ulaşan internet kullanıcıları için, artık internetsiz bir yaşamı düşünmek neredeyse imkansız. Türkiye’de konulan yasaklara rağmen...

Kapat