İnsan dışkıları Everest’i mahvediyor

8.848 metrelik yüksekliğiyle dünyanın en büyük dağı ve maceraperest turistlerin favori destinasyonlarından biri olan Everest dağındaki insan dışkısı miktarı uzmanları endişelendirecek miktara ulaştı.

Yılda yaklaşık 700 dağcı ve tırmanışçı Everest zirvesine ulaşma hedefiyle Nepal’e geliyor ve tırmanış sırasında Everest yamaçlarında iki aylık kamp kuruyor. Guardian haberine göre Nepal Dağcılık Birliği konu ile ilgili oldukça endişeli. Everest’in karşı karşıya olduğu asıl tehlike olan tırmanışçıların bıraktığı çöpler, her dağcının geriye 8 kiloluk çöp getirmesi kuralı ile kısmen çözülmüş duruyor. Bu kurala uymayan tırmanışçılar ise 4.000 dolarlık para cezası ödüyor. Fakat tahmin edileceği üzere tırmanışçılar (bazıları hariç) dışkılarını iki ay boyunca yanlarında taşıdıkları atık poşetlerinde saklamaya pek yanaşmıyorlar.

everest2

Everest eteklerinde, zirveye uzanan yolda bulunan dört farklı kamp alanında çadırlar ve hayati ekipmanlar bulunuyor fakat herhangi bir tuvalet sistemi bulunmuyor. Tırmanışçılar tuvalet problemini tuvaletlerini kazdıkları oyuklara yapma ve üstünü örtme yoluyla çözüyorlar. Fakat yıllar geçtikçe bu yöntem dağın, zirveye kadar öbek öbek dışkılarla kaplanmasına yol açmış. Kamp alanlarında biriken dışkı miktarı dağ yüzeyini bakteri ve hastalıkların yayılmasına elverişli bir hale getirmiş. Nepal Dağcılık Birliği ise konu ile ilgili ciddi önlemler alınması yolundaki çalışmalarını ve hükümete yaptıkları baskıyı sürdürüyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gündem, Kent
İkinci Kaz Dağları buluşması geliyor

Çanakkale Çevre Platformu'nun organize ettiği 2. Kazdağları Buluşaması bu yıl 8-9-10 Mayıs'ta Çanakkale'nin Bayramiç ilçesi Evciler Köyü Ayazma'da.

Kapat