İSKİ bizimle dalga mı geçiyor?

İstanbul barajlarının su seviyesi bugün itibariyle %20,71. Barajların %80’i boş ve şehir son 10 yıllık dönemde hiç bu kadar susuz kalmamıştı. Son bir haftadır konuşulan yaygın su kesintileri ve sudaki koku meselesi de kentte yaşayan herkesin endişelerinin artmasına yol açıyor. Hal böyleyken İSKi’den gelen açıklamalar da hem kafa karışıklıklarının artmasına hem de kuruma olan güvenin azalmasına yol açıyor.

14 Temmuz’da neredeyse tüm şehirde yaşanan su kesintileri sosyal medyada kayda değer bir çalkalanma ve isyan ortamı yarattı. 12 ilçe ve 92 mahallede su kesikken İSKİ’ye telefon edip arıza durumunu sorduğumuzda ‘arıza yok’ yanıtını aldık. Arıza yoksa suyun neden akmadığını sorduğumuzda ise yanıt ‘borulardaki basınç düşük olabilir oldu’. Gelelim İSKİ’nin 11 Temmuz Cuma günü yaptığı açıklamaya. Açıklamanın tamamını şurada görebilirsiniz. Açıklamanın görseline bakacak olursak İstanbul’un suyu azalmıyor, aksine taşıyor. Ve biz de çok kötü yanılıyoruz.

iski2

İSKİ’ye göre;

‘Su yönetiminde tasarruf amacıyla su kesintisi uygulaması yapılmamıştır, yapılmayacaktır.’

‘İstanbul’un su yönetim sistemine tam vakıf olmayan kişilerce su durumuyla ilgili yapılan yorumlar kamuoyunu yanıltmaktadır.’

Haydi biz vakıf değiliz. Hadi biz bilmiyoruz anlamıyoruz. Peki İSKİ İstanbul’un suyuna vakıf mı?

Su kesintisi yapılmamıştır yapılmayacaktır diyen aynı İSKİ bugün için kendi websitesinde 13 ilçe ve 41 mahallede su kesintisi olduğunu duyurmuş. Onu da buradan görebilirsiniz.

Kesintisiz akacak, diyor akmıyor. Arıza yok diyor, akmıyor. Vakıf değilsiniz diyor yine akmıyor. İSKİ acaba bizimle dalga mı geçiyor?

BUNU DA OKU:  Leonardo DiCaprio Sumatra filleriyle poz verdi
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gündem, Kent
İğneada Longoz Ormanları’nda son durum

Kamp yerinin değiştirileceğini ve direnişe gidileceğini ilan edildi.

Kapat