İspanya’da iklim acil durumu ilan edildi

İspanya’nın ikinci büyük şehri ve kuzeydoğu bölgesindeki Katalonya’nın başkenti Barselona, geçtiğimiz hafta beş yıl içinde 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını yüzde 50 oranında azaltmak için toplam 628 milyon dolar harcama sözü veren bir iklim acil durumu ilan etti.

Belediye meclisi, iklim değişikliğiyle her açıdan mücadele eden 103 tedbirden oluşan büyük politika paketini açıkladı. Plan kapsamında, Barselona kirletici araçları yasaklayacak, 40 hektar kentsel yeşil alan yaratacak, yenilenebilir enerjiye geçiş yapacak, gıda israfını azaltacak ve iklim krizine dur demek için daha pek çok şey yapacak.

Salı günü İspanya, ulusal iklim acil durumu ilan ederek Barselona’yı izledi. Hareket, bir Avrupa Birliği raporunun İspanya’nın ülke çapındaki emisyonlarının 1990 ve 2017 yılları arasında yüzde 17,9 arttığını, sera gazı emisyonlarının tüm Avrupa’da yüzde 23,5 oranında düştüğünü tespit etmesinden bir yıldan az bir süre sonra hayata geçirildi. Analize göre İspanya’nın sera gazı üretimi, ulaşım, elektrik ve ısı tüketiminin artması nedeniyle büyük ölçüde büyüdü.

Böylelikle Barselona ve İspanya, dünyada iklim acil durumu ilan eden uzun bir ülke ve şehir listesine katılmış oldu. Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau bir basın toplantısında “Bu bir tatbikat değil,” dedi. “Ev yanıyor. Zaman doldu ve kısayolumuz yok. ”

Şimdiye kadar, 25 ülkedeki 1.318 yargı bölgesi bir iklim acil durumu ilan etti. İklim acil durum ilan eden yargı bölgelerinin kapsadığı nüfus, 57 milyonu Birleşik Krallık’ta yaşayan 810 milyon vatandaşı kapsıyor. Bu, İngiltere’de artık nüfusun yüzde 85’inden fazlasının iklim acil durumu ilan eden bölgelerde yaşadığı anlamına geliyor. Yeni Zelanda’da da bu oran oldukça yüksek: nüfusun yüzde 74’ü iklim acil durumu ilan edilen bölgelerde yaşıyor. İklim acil durumun ilan eden bölgelerin tamamını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Kaynak:
Grist
Climate Emergency Declaration

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, İklim Değişikliği, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Yenilenebilir Enerji
Adalar’daki atları İBB satın alıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, dün yaptığı açıklamada uzun zamandır gündemde olan Adalar'daki atlar ve fayton sorunu ile ilgili bir açıklama...

Kapat