İstanbul son 40 yılın en sıcak kasım ayını yaşıyor

İstanbul kasım ayında baharı yaşıyor. Greenpeace’in yayınladığı son rapora göre İstanbul’da son 40 yılın en sıcak kasım ayı yaşanıyor ve bu durumun sorumlusu da iklim değişikliği.

Meteoroloji verilerine göre içinde bulunduğumuz kasım ayında İstanbul’daki sıcaklık ortalaması 21,7 dereceyi gördü. Oysaki 1981’den beri yapılan ölçümler İstanbul’da kasım ayının sıcaklık ortalamasının 11,7 derece olduğunu gösteriyor.

Bu durum İstanbul’la sınırlı değil. Meteoroloji verilerine göre Türkiye’nin ortalama sıcaklığı son 50 yılda 1,2 derece arttı. Türkiye’nin ortalama sıcaklığı 1970-1978 yılları arasında 12,7 derece, 1979-1987 yılları arasında 12,8 derece, 1988-1996 yılları arasında 12,8 derece, 1997-2006 yılları arasında 13,4 dereceydi. 2007-2016 yılları arasında ise 13,9 dereceye yükseldi.

Türkiye’de iklim değişikliğinin son haftalardaki görülür etkilerinden bazıları şöyle:

♦ Ekim ayında Türkiye’nin neredeyse tamamında sıcaklıklar mevsim normallerinin üstündeydi.

♦ 2019 yılındaki sıcaklıklar en az 2018 yılındaki sıcaklıklar kadar yüksek seyrediyor.

♦ Türkiye birkaç haftadır şiddetli kuraklığın etkisi altında.

♦ Antalya’da nisan ayında çiçek açması gereken ağaçlar kasım ayında çiçek açtı.

“Türkiye Paris Anlaşması’nı mecliste acilen onaylamalı”

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Onur Akgül şöyle konuştu:

“İstanbul’da yaşadığımız bu güneşli günler hiç doğal değil. Kasım ayının bu anormal sıcağı, insan faaliyetiyle derinleşen iklim değişikliğinden kaynaklanıyor. Kömür, doğal gaz ve petrol gibi fosil yakıtların kullanımı ve yüksek karbon salımları sıcaklığı artırıyor, mevsimleri altüst ediyor. İnsan faaliyetleri, halihazırda sanayi öncesi döneme kıyasla gezegenin 1,0 derece ısınmasına sebep oldu. Türkiye, iklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgelerden birinde yer alıyor. Giderek bir krize dönüşen iklim değişikliği tüm Türkiye’de bize kuraklık ve doğal olmayan afetler olarak geri dönüyor. Bu etkileri yavaşlatmak, bu kötü gidişi durdurmak için Türkiye’nin harekete geçmesi, 3 buçuk sene önce imzaladığı Paris Anlaşması’nı mecliste acilen onaylaması gerekiyor.”

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, İklim Değişikliği
Başka bir tarım mümkün: 11 büyükşehir belediyesi üreticiden tüketiciye aracısız tarımı destekleyecek

11 büyükşehir belediyesinin katıldığı "Üretimin Desteklenmesi, Planlanması ve Ürünlerin Pazarlanması" çalıştayı İzmir Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Kapat