İstanbul’a yakın 5 sonbahar rotası

Yazın ardından doğa ile buluşma planları bitmesin! Unutmayın haftasonları her zaman iki günlük özgürlük demektir ve bu 48 saat içinde istediğiniz kadar kilometre arşınlayabilir, istediğiniz cümbüşün içine düşebilirsiniz.
Bu yağmurlu sonbaharın tadını çıkarmak isteyenlere işte rengarenk öneriler:

05050505053456789

1. Düzce

İstanbul’dan yaklaşık 2 saat mesafede olan Samandere köyü, bize Melen Çayı dışında başka alternatifler de sunuyor.

Samandere Şelalesi’nin görülmesi gerekenler listemizde olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

1313133131 (1)

 

2. Güzeldere ve Samandere Şelalesi

Birbirlerine yarım saat uzaklıkta olan bu iki şelale Düzce’nin görülmesi gereken zenginliklerinden.

Eğer bir gün yolunuz Düzce’ye düşerse, Gölyaka köyüne uğramadan geçmeyin. İçinde Enfeti Gölü, Güzeldere Şelalesi gibi zenginlikleri de barındırıyor. Çevresinde boylu boyunca uzayan ağaçları ve tabiatı ile sonbahar bitmeden gezi listesinde yerini almalı.

121212121

3. Pürenli Yaylası

Düzce yakınlarında görmeniz ve hatta kamp atabileceğiniz bir diğer nokta ise Pürenli Yaylası. Doğa turizmcilerinin de odak noktası olan bu noktada kamp yapmanın temellerini öğrenebilir, Marmara gezinizde bir dinlenme noktası olarak kullanabilirsiniz. Söylemeden geçmeyelim burası Samadere Şelalesini de görüyor. Rakımı 1400 metre.

454545545454

4. Erikli Yaylası ve Erikli Şelalesi

Doğanın tadını çıkarıp yürüyüş yapmak isteyenlere Erikli yaylasını tavsiye ediyoruz. Şelaleler bakımından zengin olan Erikli bölgesi size sessiz sakin bir kamp alanı sağlarken aynı zamanda çeşitli yürüyüş parkurları da sunuyor. İsterseniz Yalova Kent Ormanı’nı da gezebilirsiniz.

434344334343

Burada gözümüzü kamaştıracak iki nokta ise büyük ve küçük Dipsiz Göl. Yalova il sınırları içinde bulunan Erikli Yaylası’na Teşvikiye üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

4444444444444444444(1)

5. Yedigöller
Her mevsimin olmazsa olmazı bir diğer durak da Bolu’nun kuzeyinde bulunan Yedigöller, mevsimin rengarenk yüzünü yansıtıyor. Burada isterseniz kamp kurabilirsiniz.

6766878787897987

Kaynaklar:
http://yolcuyolunda.com/
http://www.duzcekulturturizm.gov.tr

BUNU DA OKU:  Dünya Vegan Günü kutlu olsun
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoturizm, Kent, Yeşil alanlar
Değişen iklime karşı yapılacak ilk şey: Ağaç dikmek

Oxford Üniversitesi'nin yakın zamanda yayınladığı iklim değişikliği raporu ise robotların yardımına başvurmadan önce yapmamız gereken iki şeye dikkat çekiyor: ağaç...

Kapat