İstanbul’da elektrikli taksi dönemi başladı!

Dünya Gazetesi’nin haberine göre İstanbul’da Elektrikli Taksi Projesi resmen hayata geçti. İlk olarak 3 adet elektrikli araç Zincirlikuyu’daki Zorlu Center AVM’nin taksi durağında hizmete girdi. Proje ile 5 yıl içerisinde İstanbul’daki taksilerin yarısının elektrikli taksilere dönüşmesi bekleniyor.

Diğer taksiler ile arasında herhangi bir tarife farkı olmayacak elektrikli taksiler tek bir şarj ile 350-400 kilometre yol gidebiliyor. Araç hızlı şarj özelliği ile bir saatte %80 oranında bataryasını doldurabiliyor.

TIKLAYIN: Dizel arabalar havayı ağır araç ve otobüslerden 10 kat daha fazla kirletiyor

İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Yahya Uğur, Dünya Gazetesi’ne yaptığı açıklamalarda, normal taksilerde işletme ve yakıt aylık giderlerinin 6 bin lirayı bulduğunu belirtiyor. Uğur, elektrikli taksilerin ise aylık 5500 liraya kiralandığını, 60 ayın sonunda ise taksicilerin bu araçları satın alabildiğini söylüyor.

Meslektaşlarına örnek olmak için ilk elektrikli taksiyi kendisinin aldığını ifade eden Uğur, ilk müşterilerin araçları çok beğendiğini ve gelen tepkilerin oldukça olumlu olduğunu dile getirdi. Bir haftadır müşteri kabul eden araçlarda müşterin en fazla dikkatini çeken konunun araçların sessizliği olduğunu aktaran Uğur, aracın boyutunun İstanbul için oldukça uygun olduğunu belirtti.

Kaynak: Dünya

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Gündem, Hayat, Kent, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Teknoloji
Kentin sıkıcı duvarları için renklenme vakti: Mural İstanbul başlıyor

Kadıköy Belediyesi tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen festival 4 Temmuz'da başlayıp ay sonuna kadar devam edecek.

Kapat