Jane Fonda, Oscar Ödülleri’ne sembole dönüşen kırmızı paltosu ve daha önce giydiği bir kıyafetle geldi

Ödüller sezonu uzun zamandır iddialı, ileri görüşlü moda ile ilişkilendiriliyor ancak, Oscars 2020’deki kırmızı halının en güçlü mesajını 2014 yılında Cannes Film Festivali’nde giydiği kıyafet ve iklim protestolarının simgesi haline gelen kırmızı paltosuyla boy göstererek Jane Fonda verdi.

Greta Thunberg’den aldığı ilhamla Fire Drill Fridays hareketini başlatan ve defalarca göz altına alınan Jane Fonda, geçtiğimiz kasım ayında giysi alışverişi yapmaya son verdiğini ve üzerindeki kırmızı paltonun satın aldığı son kıyafet olduğunu belirtmişti.

“Benim büyüdüğüm dönemde, tüketim çılgınlığı hayatlarımızı bu denli etkilemiyordu. Bu yüzden günümüzde insanlarla tüketim hakkında konuşuyorsam ve daha fazla eşyaya ihtiyacımız olmadığını söylüyorsam, benim de dediklerimin arkasında durmam gerekli. Bu yüzden hayatımın sonuna kadar kıyafet almayı bırakmaya karar verdim.”

Fonda, Fire Drill Fridays eylemleri sırasında beş kez göz altına alındı ve her seferinde üzerinde satın aldığı son kıyafet olan kırmızı paltosu vardı.

Pazar akşamı gerçekleşen Oscars 2020 Ödülleri’nde En İyi Film ödülünü sunmak için sahneye çıktığında da meşhur kırmızı paltoyu omzuna atmıştı.

Fonda’nın “Grace ve Frankie” çekim programı Los Angeles’ta olmasını gerektirse de, “Fire Drill Fridays” den vazgeçme planı yok. Geçen hafta, Los Angeles Belediye Sarayı’nda aktör Joaquin Phoenix ve diğer aktivistlere katıldı. Fonda, 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerini daha iklim odaklı hale getirmek amacıyla ülke çapında daha fazla etkinlik ve protesto yapmayı planlıyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Hayat, İklim Değişikliği, Moda, Sanat ve Tasarım
Arı popülasyonlarında ciddi düşüşe sebep olan iklim kaosu yaklaşıyor

Science dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, insan kaynaklı küresel ısınmaya bağlı aşırı sıcak sıcaklıkların artan sıklığı, gezegenin en önemli...

Kapat