Kadıköy bisiklet yolu ile bir Londra olur muyuz?

Kendisini sevdiğimizi saklamadığımız Kadıköy Belediyesi, geçenlerde Kadıköy’deki bisiklet yollarını 14 km’ye çıkarmayı planladığını duyurdu.Şu an da 7.5 km’lik bisiklet parkuruyla İstanbul’un en uzun bisiklet yoluna sahip olan Kadıköy belediyesi; İnönü Caddesi üzerinde, Bağdat Caddesi ile E-5’i birbirine bağlayan 2 km.’lik yeni bir bisiklet hattı üzerinde çalıştıklarını ve mevcut yolları iyileştirdiklerini belirtti.

 

Kadıköy Belediyesi’nde Şehir Plancısı olarak çalışan Mert Yaman ve Kentsel Tasarımcı Tolga Coşkun, Sahrayıcedid’deki İnönü Caddesi için hazırladıkları bisiklet yolu projeleri ile İnönü Caddesi’nin modern hale getirilmesinin, alternatif ulaşım yöntemlerinin varlığı konusunda farkındalık yaratmasını umduklarını ve aynı zamanda amaçlarının benzer uygulamalar ile trafik sorununun çözümü için ilk basamaklar olarak görülebileceğinden bahsetti.

Bisiklet yolunun her yaştan bireyin güvenle kullanabileceğini söyleyen Mert Yaman, bisiklet yolunun etaplarını ise şöyle sıraladı; “Kadıköy genelinde sahil şeridi dışında oluşturulacak en önemli bisiklet yolu sistemini kuracağız. Bu uzun bisiklet şeridi, D-100 karayolunda yer alan Kozyatağı Metro İstasyonu’nu Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi üzerinden devam ederek, çevre parklara (Özgürlük Parkı, Göztepe Parkı) ve hatta sahile kadar bağlayacak. Yaz bitmeden caddemiz üzerindeki bisiklet yolunu tamamıyla kullanıma açmayı hedefliyoruz”.

Peki Kadıköy örneği gelecekte nasıl bir yol alır?

Kadıköy İstanbul için çok iyi bir örnek olsa da Ocak ayının başlarında yapılma planının açıklandığı Londra’nın süper bisiklet otobanı her bisikletçinin hayalindeki bir proje olsa gerek.

a9e6791a-b593-46b0-8355-e5ad3da98e9f-2060x1236(1)

 

Londra’nın doğu tarafından batı tarafına yönelecek bir bisiklet yolu ile kuzey-güney yönünde de ayrılmış bir bisiklet yolu ekleyen, 900 milyon£ (4 milyar TL) bütçeli bu “çılgın proje” şehrin içinde sayıları her geçen gün artan bisiklet kullanıcılarına nefes alabilecekleri bir alan yaratmayı hedefliyor.

BUNU DA OKU:  8’inci Kadıköy Kitap Günleri Haydarpaşa Garı’nda gerçekleşiyor

Londra’da bisiklet trendi sadece yer üstünde değil, yer altında da sesini duyurmakta. Gensler firmasının tasarladığı konsept proje ile boş ve kullanılmayan yer altı demiryolu tünelleri, bisiklet yollarına dönüştürülmesi sadece bununla yetinilmeyip, yayaların ve bisiklet kullanıcıların kinetik enerjisi ile zaten az bir karbon salımı olan bisiklet ulaşımının karbon nötr hâle getirilmesi planlanıyor.

93827498346273y9382424

 

İstanbul gibi hızla büyüyen ve turist trafiği fazla olan Londra için düşünülen yer altı bisiklet yolları ve bisiklet otobanı ise Londra’nın daha çekici bir hale getirilmesi, bisiklet kullanımını orta sınıfın hobisi olmaktan çıkarıp, güvenli bir şekilde büyüyen gerçek bir ulaşım alternatifi olarak sunup, şehrin trafiğini ve toplu taşıma araçlarındaki aşırı yoğunluğun önüne geçebilmesini hedefleyen projelerden birkaçı.

Bir gün gelir de bizim de İstanbul’u doğusundan batısına ve kuzeyden güneye birleştiren, yer altı bisiklet metroları ile trafik korkusu olan bisikletçilere alternatif bir seçenek sunan bisiklet yollarımız olur mu?

Neden olmasın?

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gündem, Kent, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Yeşil alanlar
Bombalara Karşı Sofralar’dan Zehirsiz Ev atölyesi

Atölyelerde temizlik ve kişisel bakım ürünleri yapmak öğretilecek.

Kapat