Kağıt kullanımınızı 15 adımda azaltın

Kağıt kullanımını azaltmak için öncelikle biraz daha özenli olmak gerekiyor, sonra da teknoloji ile aranızın biraz iyi olması. Hepsi bu kadar!

Günlük yaşamımızda kağıt tüketimi genellikle çalışanların ya da öğrencilerin yaşamlarında bir ‘sorun’ olarak beliriyor. Her iki grubun da içinde elektronik cihaz kullanma oranı oldukça fazla; şu halde kağıt tüketimini azaltmak da aslında tam da bu kullanım oranının fazla oluşunda saklı. Biraz daha özen göstererek ve bu özeni sistematik hale getirerek sizin için belki küçük ama gezegen için büyük adımlar atabilirsiniz. Bunun için birkaç öneri ile karşınızdayım.

kagit-israfi-cop

 

Kağıt tüketimini azaltmak için:

1- Ofisinizde veya okulunuzda notları kağıt yerine elektronik ortamda paylaşın.

2- Paylaşacağınız belgeleri, dosyaları basılı olarak değil, dijital olarak paylaşın.

3- İnternet sitelerinde karşılaştığınız ve saklamak istediğiniz bilgileri baskı almak yerine kısa yollarınıza ekleyerek arşivleyin.

4- Basılı formlar yerine elektronik formlar kullanın.

5- Fiziksel olarak dosyalamak yerine dijital olarak dosyalamayı deneyin, hem istediğiniz bilgilere dilediğiniz her yerden erişme imkanınızı da saklı tutmuş olursunuz.

6- Yazıcı ayarlarınızda kenar boşluklarını mümkün olan en aza indirin, font büyüklüğünün rahatça okuyabileceğiniz ‘küçüklükte’ olmasına dikkat edin.

7- Dijital bir dokümanı faks göndermek için, baskı alıp fakslamak yerine dijital olarak faks çekebilen bir sistem kullanın. Faks almak için basılı olarak çıktı veren cihazlar yerine dijital olarak faks alabilen ve dijital çıktı verebilen bir cihaz ya da sistem kullanın.

printer-with-paper

8- Eğer yazıcınız destekliyorsa, varsayılan olarak çift yüzlü baskıyı seçin. Çıktılarda bir yüze iki sayfa basılacak şekilde çıktı alın.

9- Bir metnin çıktısını alacağınız zaman eğer sadece içinden birkaç sayfanın basılı halde olması size yetiyorsa, o sayfaları seçerek baskısını almaya özen gösterin.

10- Gizliliği olmayan çıktı kağıtlarının arkalarını da yine baskıda ya da müsvedde olarak kullanın.

11- Dosyalamalarda mümkün olduğu kadar az kağıt kapak ya da ayırıcı kullanın.

12- Çıktılar için yazıcınızın desteklediği en düşük kağıt gramajına sahip kağıtlar kullanın.

13- Kağıt atıklarınızı çöp yerine mutlaka geri dönüşüm kutularına atın.

14- Kağıt post-it yerine bilgisayarlarınız ya da cep telefonunuz vasıtası ile hatırlatıcı gibi yazılımları kullanın.

15- Basılı gazete okumak sizin için bir tutku değilse günlük haberleri hem daha güncel hem de daha ilgi alanlarınıza yönelik bir şekilde internet haber sitelerinden okumaya ne dersiniz?

dc321-post-it-notes-and-pins-fd984

Yeniden kullanım önerileri:

1- Kullanılmış kağıt veya gazeteleri CD’lerinizi günışığından korumak için zarf yapabilirsiniz. Gönderilerinizi paketlemek için gazete kağıtları, minik ambalajlar için kağıtları kullanabilirsiniz.

2- Taze sebze-meyve alışverişini sevenler, kendi alışveriş keselerini yaratabilir!

3- Kitap ve defterlerinizi dış etkilerden korumak için gazete veya kağıtla kaplayabilirsiniz.

4- Eğer evcil bir hayvanla evinizi paylaşıyorsanız, kumuna kullanılmış kağıtları ekleyerek daha az kum kullanımına gidebilirsiniz.

5- Eğer bir mağaza ya da dükkanınız varsa gezegen için – ve esasen hepimiz için – üzerine logonuzu eklediğiniz, kullanılmış kağıt ya da gazetelerden yapılan torbaları alışverişlerde kullanıma sokabilirsiniz.

6- Yemek masası örtüsü olarak kullanmaya ne dersiniz?

7- Yaratıcılığınızı kullanarak pek çok dekoratif tasarım yaratmanın yanında kullanılmış kağıtları ve gazeteleri duvar kağıdı bile olarak yeniden kullanabilirsiniz. Bunun için birkaç tasarım önerisine şuradan ulaşabilirsiniz.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm, Hayat, Ofis
Pürüzsüz bir cilt için 7 malzeme, 13 reçete

Cildi nemlendiren, peeling görevi gören, temizleyen ve canlandıran 7 doğal malzeme ile yapılmış 13 doğal reçete sunuyoruz.

Kapat