Pürüzsüz bir cilt için 7 malzeme, 13 reçete

En güzel makyaj pürüzsüz, canlı bir cilttir. Reklamlarda gördüğünüz ve cildiniz için mükemmel olduğu öne sürülen kozmetik ürünlerin büyük çoğunluğu cildinizi zehirleyen, deri yoluyla kanınıza karışan kimyasallar içerirler. Bu kimyasalların hemen hepsi kozmetik ürünlere sizin iyiliğiniz için değil raf ömrünü uzatmak, ürünü hoş kokulu hale getirmek ve rengini değiştirmek gibi pazarlama kaygılarını yerine getirmek için eklenir.

BUNA DA BAKIN: Ev yapımı cilt toniği

Gerçekte her cilt biribirinden farklıdır ve farklı bakım uygulamaları gerektirir. Cildiniz için neyin iyi olduğunu kuşkusuz siz, tek amacı daha fazla kâr etmek olan kozmetik devlerinden daha iyi bilirsiniz. Aşağıda cildi nemlendiren, peeling görevi gören, temizleyen ve canlandıran 7 doğal malzeme ile yapılmış 13 doğal reçete sunuyoruz. Cildinizin tipine ve ihtiyaçlarına göre uygun olanları seçip uygulayın ve doğal reçetelerin sağlığınız üzerindeki etkisine kendiniz karar verin.

  1. Limon

1(41)

Cildinizin güzelliği için kullanabileceğiniz en etkili maddelerden biri limondur. İçeriğindeki sitrik asit ölü hücrelerin ciltten atılmasını sağlar ve C vitamini hücre yenilenme işlemini hızlandırarak cilt lekelerinin yok olmasına yardımcı olur. Limonun beyazlatıcı etkisi de genel cilt görünümünüzü iyileştirir.

-Taze sıkılmış limon suyunu yüzünüze ve boynunuza sürüp 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Ardından nemlenmesi için yüzünüzün üzerine salatalık dilimleri yerleştirin ve biraz bekleyin. Bu reçeteyi her gün ya da gün aşırı uygulayın.

-Yarım limonu iki tatlı kaşığı balla karıştırıp yüzünüze ve boynunuza sürün, 15-20 dakika bekleyin ve durulayın.

-Cildiniz yağlı ise ikişet tatlı kaşığı şeker ve limon suyunu karıştırın. karışımı yüzünüze, boynunuza ve ellerinize sürün. Daireler şeklinde ovalayın ve 10 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın. Bu karışımı haftada bir uygulayın.

  1. Zerdeçal

2222(6)

Zerdeçal cilt lekelerini azaltmaya ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olur. Eşi bulunmaz bir antiseptik ve cilt parlatıcısıdır. Cildinizi kötü gösteren alerji ve cilt bozukluklarının azalmasına da yardımcı olur.

-Bir çorba kaşığı zerdeçalı macun kıvamına gelmesine yetecek kadar ananas suyuyla karıştırın. Maske olarak tüm yüzünüze sürün ve tamamen kurumasını bekleyin. Ardından ılık su ile durulayın.

-Eşit miktarda zerdeçal ve nohut ununu süt ilave ederek macun kıvamına getirin ve maske olarak yüzünüze uygulayın. Tamamen kuruduktan sonra ılık su ile yüzünüzü daireler şeklinde ovarak çıkarın. Cildinizin canlı görünmesi için bu maskeyi haftada bir kez uygulayın.

  1. Bal

Still life with honey honeycomb pollen and propolis

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyorsanız, cildinizi nemli tutmayı ihmal etmemelisiniz. Bal çok etkili bir nemlendiricidir ve enfeksiyonlara karşı antibakteriyel özellik taşır.

-Cildinize çiğ balı direkt olarak sürün ve kurumasını bekleyin, ardından ılık suyla durulayın. Bal içeriğindeki su cildinizi derinelemesine nemlendirir ve yumuşak bir görüntü verir. Bu işlemi günlük olarak ya da gün aşırı uygulayabilirsiniz.

-İki çorba kaşığı süte bir çorba kaşığı bal ekleyin ve karışıma 1 tatlı kaşığı nohut unu ilave edin. İyice karıştırın yüzünüze sürün ve 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Işıltılı ve duru bir cilt için haftada bir uygulayın.

  1. Aloe vera

 

Aloe

Aloe veranın cilt üzerinden birden fazla olumlu etkisi vardır. Antibakteriyel özelliği akneye yol açan bakterilerle savaşır, anti enflamatuar özelliği tahriş olmuş cildi onarır ve kanamayı durdurucu özelliği yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca aloe vera cildi nemlendirir ve hücre yenilenmesini tetikler.

-Aloe vera bitkisinin yaprağını kırıp içinden çıkan jeli pamukla cildinize sürün. Yarım saat boyunca kendiliğinden kurumasını bekleyin ve ılık suyla durulayın.

  1. Karbonat

5555(7)

Karbonat, pürüzsüz bir cildin olmazsa olmazı olan pH dengesini düzenler. Antiseptik ve anti enflamatuar özellikleri sivilce, akne ve siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur. Yüzü temizleme ve ölü hücreleri atma konusunda da harika bir doğal malzemedir.

-Bir tatlı kaşığı karbonatı bir tatlı kaşığı su ya da limon suyu ile karıştırarak macun haline getirin, yüzünüzü temizledikten sonra bu macunu uygulayın ve nazikçe ovarak ölü derilerinizden kurtulun. Ilık su ile yüzünüzü durulayın ve havluyla hafifçe bastırarak kurulayın. Bu uygulamayı cilt tipinize göre her gün ya da haftada 2-3 kez yapın.

-Bir tatlı kaşığı karbonatı çiğ balla karıştırın ve nemli cilde sürün. Yalnızca bir dakika boyunca masaj yaparak uygulayın ve ılık su ile durulayın. Son olarak gözenekleri kapatmak için yüzünüze soğuk su çarpın. Bu maskeyi haftada bir kez uygulayın.

  1. Salatalık

665

Salatalıkta cilt sağlığı için çok önemli olan besleyici, nemlendirici ve sıkılaştırıcı özellikler bulunur. Hasarlı deri hücrelerini iyileştirip ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olur ve cilde ferahlık verir.

-Bir salatalığı kalınca dilimleyin ve dilimleri yüzünüzün üzerine yerleştirin. Gece böyle yatın ve sabah ılık suyla durulayın. nu her gece yatmadan önce yapmaya çalışın.

-Eşit miktarda salatalık ve limon suyunu karıştırıp yüzünüze sürün ve kurumasını bekleyin. Ilık suyla durulayın.

  1. Hindistancevizi yağı

777(5)

Hindistancevizi yağı içerisindeki antioksidanlar cildin pürüzlenmesine sebep olan hücrelerin serbest radikal etkinlikleri engeller. Anti bakteriyel ve antifungal özelliği cildin duru kalmasını sağlar. Hindistancevizi yağı cildin derin dokularına ulaşarak derinlemesine nemlenme de sağlar. -Hindistancevizi yağını mikrodalga fırında hafifçe ısıtın ve ılık yağı yüzünüze, ellerinize boynunuza ve bacaklarınıza sürün. 10 dakika kadar masaj yaptıktan sonra ılık suyla durulayın.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Pürüzsüz bir cilt için 7 malzeme, 13 reçete” için 72.103 yorum

Bir cevap yazın

Daha fazla Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Kozmetik
Yeni başlayanlar için balkon bahçeciliği

Tavsiyem bitki yetiştiriciliğine yavaş yavaş başlamanız ve toprağa ısındıkça bitki sayısını artırmanız.

Kapat