Kahramanlar hasta ediyor

Yaz bitiyor, okullar açılıyor. En çok da okul eşyası satan yerlerde kalabalıklar başladı. Herkes okul alışverişi telaşında. Eğer çocuğunuz televizyon seyrediyorsa, belki de kahramanlarının üzerinde bulunduğu okul gereçlerini tercih edecektir.

Arada basında çıkan haberlere gözünüz takılıyorsa aşina olabilirsiniz ama vinil okul eşyalarının astım ve doğum kusurlarına bağlantısını bilmiyorsanız yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Fitalat adı verilen ve oyuncaklarda daha önceleri çok sık kullanılan ancak şu anda yasaklanan bu tehlikeli madde ne yazık ki okul eşyalarında kullanılmaya devam ediyor. Amerika’da yapılan bir araştırmada Spiderman, Dora ve Disney ürünlerinin %75’inin bu tehlikeyi maddeyi içerdiği ortaya çıkmış. Bu ürünler arasında beslenme çantaları, sırt çantaları, klasörler, yağmurluk ve yağmur çizmeleri bulunmakta.

Ülkemizde bu konuya falza dikkat çekilmediğinden olsa gerek, çok fazla istatistiki çalışma bulamadım ne yazık ki. Tek bulabildiğim; kırtasiye ürünlerinin yüzde 53’ünün, vinil ürünlerin ise yüzde 77’sinin güvensiz olduğu ki, bu çalışma da Amerika’dan hiç de geri olmadığımızı açıkca gösteriyor.

Siz siz olun, çocuğunuza okul malzemesi alırken PVC olmamasına dikkat edin.

BUNU DA OKU:  iPad'iniz yeşil mi?
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Çocuk ve Bebek, Oyuncak, Sağlık
Doğru beslenmeyi öğretmek

Yeni yönetmeliğe göre kantinlerde fast-food ve yüksek kalorili yiyecekler satılmayacak.

Kapat