Kahramanmaraş’ta normalin dört katı radon tespit edildi

Yıldız Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi tarafından yapılan araştırma kapsamında Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Ekinözü ilçeleri arasında bulunan Akpınar Köyü’ndeki toprakta saha çalışması gerçekleştirdi. Yapılan ölçümlere göre, radon gazı seviyesinin depremin ardından dört kat fazla olduğu hesaplandı.

AA’nın aktardığına göre Günay ve Yalçın, 9-12 Şubat tarihleri arasında Maraş’ın Elbistan ve Ekinözü ilçeleri arasında bulunan Akpınar Köyü’ndeki toprakta saha çalışması gerçekleştirdi. Yapılan ölçümlere göre, radon gazı seviyesinin depremin ardından dört kat fazla olduğu hesaplandı.

Radon gazının normalde de yeryüzüne çıktığını fakat deprem esnasında toprak ve kayaçların yapısında bir açılma meydana gelmesi nedeniyle miktarının arttığını anlatan Doç. Dr. Günay, şöyle devam etti:

“Radon gazı radyoaktif bir gaz, çevreye alfa ışıması yayıyor. Özellikle radon gazının solunmasıyla akciğere geldiği zaman vücuttaki DNA moleküllerine ve hücrelere zarar verebiliyor. Bu durum kansere neden olabiliyor.”

Araştırmayı yürüten Doç. Dr. Osman Günay, artçıların devam etmesi nedeniyle toprakta açılımların sürdüğünü, bu nedenle rodan gazının yukarıya doğru çıkmaya devam edeceğini belirtti. Doç. Dr. Günay, radon gazının açık havada olmasının insana bir zararı olmadığını anlatarak, “Radon gazı bina içerisinde etkili oluyor. Çünkü topraktan binaya sızıyor. Bu çok hafif bir gaz olduğu için binadaki çatlaklardan veya çok küçük kılcallıklardan bile yukarıya çıkabiliyor. Zemin katta, daha alt katta bulunanlara evlerini havalandırmasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca vatandaşların radon gazı için açık havada maske takmasına gerek yok.” ifadelerini kullandı.

BUNU DA OKU:  Grip ve soğuk algınlığından korunmak için 9 tüyo
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side
Depremin tarıma etkisi nedir?

11 ili etkileyen deprem felaketinden olumsuz etkilenen endüstrilerden biri de tarım. Bölgedeki tarımsal faaliyetlerin durmasının veya yavaşlamasının hem sosyokültürel hem

Kapat