Kahve telvesini ne yapalım?

Evde kahve içen bir aile değiliz. Ama hemen her gün okuduğum sitelerden birinde siz okuyucuların çok ilgisini çekeceğini düşündüğüm bir yazı ile karşılaştım.

Bizim evde misafirler için hazırlanmış kahve artıkları kompost kutusuna gider, çoğu evde de biliyorum ki ya çöpe ya da lavaboya dökülüyor. Oysa okuduğum bu yazı kullanılmış kahve telvesinin oldukça faydalı yerlerde kullanılabileceği konusunda idi. Aklıma hiç kahve telvesini bu şekillerde değerlendirmek gelmezdi ama işte bir kaçı:

Bitkilerinize gübre olarak kullanabilirsiniz. Tohumlarınızı toprak ve kahve telvesi karışımında büyütebilirsiniz ve aynı zamanda bitkilerinizden böcekleri ve salyangozları da uzak tutacaktır. Havuç ve turp gibi asitli toprak sevdiklerinden dolayı bu karışımda en kolay yetişen bitkilermiş. Bu bahar denemeye niyetim var ama önce etrafımdaki kahve içenlerden kahve telvesi toplamam gerekiyor galiba.

Kedileri bahçenizden uzak tutar. İnanın bahçemdeki kedilerin hele ki bu mevsimde bahçemi dağıtmasından ne kadar sıkıldım anlatamam. Hayvanları seviyorum ama herkesin kendi sınırları olması gerektiğine de inanıyorum. Büyük saksılarımın içine, yazıda söylediği gibi, kahve telvesi ve biraz portakal kabuğu karışımını ekledim mi bakalım nasıl bir sonuç elde edeceğim. En kısa zamanda bunun sonucunu size ulaştırırım. Özür dilerim küçük kedicikler, gidip başka bahçeleri çişinizi yapın!

Mutfak lavabonuzun giderindeki kötü kokuları yok edin. Haftada bir 5 bardak suyu kaynatarak, 1 bardak kadar kahve telvesini giderinize döküp, üzerine de kaynamış suyu dökün.

Kokulardan arının. Daha önce karbonatın buzdolabınızdaki kokuları aldığını yazmıştım hatırlıyor musunuz? Kahve telvesi de aynı şekilde kokuları alıyor. Kuru ve karanlık bir yerde gazete kağıdı üzerinde kurutun ve kokusundan rahatsız olduğunuz herhangi bir yere asın. Buzdolabınızdaki kötü kokulara biraz da vanilya ekleyerek büyük çare olduğunu söyleyebilirim.

Ovarak temizleyin. Temizliği zor olan tencere ve tavalarınızı kahve telvesiyle ovarak, temizleyebilirsiniz.

Karıncaları kaçırın. Karıncalar evinizi rahatsız ediyorsa kahve telvelerini yollarına koyun.

Saçlarınızı parlatın. Saçlarınızı yıkarken, ıslak saçınızı kahve telveleri ile ovun ve yıkayın. Kahverengi saçlara ışıltı katar.

Eksfolian olarak kullanın. Cildinize ovarak uygulayın. Durulayın.

telve

Mobilya çiziklerini yok edin. Mobilyalarınızın çiziklerinin üzerine ıslak kahve telvesi sürün ve çiziklerin yok olmasını seyredin.

Pirelerden kurtulun. Köpeğinizi yıkadıktan sonra köpeğinizin üzerini kahve telvesi ile pudralar gibi yaparsanız, üzerinde bulunması ihtimali olan pireleri uzaklaştırırsınız.

Mantar yetiştirin. Kullanılmış kahve telvelerinin üzerinde mantar yetiştirebilirsiniz.

Elinizdeki ve kesme tahtası üzerindeki yemek kokularını yok edin. Kereviz, soğan, sarmısak gibi besinlerle yemek yaptıktan sonra elinizde ve kesme tahtası üzerinde bıraktığı kokulardan kahve telvesi ovarak kurtulabilirsiniz.

Çatlaklarınızdan kurtulun. Ve en can alıcı kahve telvesi kullanımı da şu şekilde… ¼ bardak sıcak kullanılmış kahve telvesi ile 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Bir havlu veya gazete üzerinde durun ve problemli bölgenize karışımı sürün. Streç film ile bölgeyi sarın ve en az 10 dakika bekleyin. Fazlalıkları döküp, sıcak su ile banyo yapın. Haftada en az iki kere yapmanız tavsiye ediliyor.

Bu yazıyı okurken eğer kahve içiyorsanız artık telvelerini biriktirmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur, değil mi?

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Ev ve Bahçe, Geri Dönüşüm, Hayat
Serra Yılmaz: Yeşilin başı insan hakları. Benim sloganım bu!

Serra Yılmaz’la sekiz yıldır kapalı gişe oynayan Ultimo Harem’i, Türk sinemasını, gündemdeki anayasa değişikliklerini ve yeşil yaşamı konuştuk.

Kapat