Kaliforniya’daki restoranlarda ‘yeşil öğün’ devri başlıyor

Dışarıda yemek yemenin, sipariş edilen yiyeceklerin karbon ayak izi ve restoran işletmeciliğinde yer alan atıklar sebebiyle en çevre dostu etkinlik olmadığını söyleyebiliriz. Ancak Kaliforniya’da hayata geçen yeni bir uygulama bu soruna enteresan bir alternatif çözüm sunuyor: Bundan böyle restoranlarda yemek yiyenler, daha fazla ödeyerek iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olma opsiyonuna sahip olacak.

İklim değişikliğiyle alakalı kaygıları olan restoranlar, Restore California Renewable Restaurant programına katılarak, akşam yemeklerinin çeklerinde isteğe bağlı olarak yüzde bir ek ücret alabiliyorlar. Toplanan para ise çiftçilerin gıda üretimi uygulamalarında karbonu azaltmalarına yardımcı olmak için kamu fonuna gidiyor.

Program, çiftçilere atmosferden çıkan her bir ton karbon için 10 dolar ödüyor. Buradaki ana fikir, tarım üretimini daha sağlıklı topraklara kaydırmak. Dünyayı daha yaşanabilir bir yer haline getirmek için, aynı arazideki mahsulleri kompostlaştırıp geri dönüştürerek çiftçiler, toprağın karbonu absorbe etmesini sağlayabilirler.

Şimdiye kadar programa 25’ten fazla restoran imza attı, bu sayının artması bekleniyor. Programı oluşturan Perennial Farming Initiative’e göre, ödemeler Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu (Carb) tarafından toplanacak ve Kaliforniya’daki çiftlikler ve çiftliklerde karbon planlarının uygulanmasına harcanacak, Carb yetkilileri “Bu program sadece iklim değişikliğiyle mücadele etmeyi değil ayrıca daha iyi, daha sağlıklı, daha lezzetli yiyeceklerin üretilmesini de sağlıyor.” diyerek görüşlerini dile getiriyor. Restoranlar kendilerini karbon dostu ilan ederken çiftçiler de karbon çiftçiliği olarak bilinen bir sürece dahil olarak en iklim dostu üretim uygulamalarına yatırım yapmak için ekstra para kazanabilme imkânı sağlayacak.

Kaliforniya 2018 sonbaharında; yıkıcı orman yangınları, daimi kuraklık ve su baskınları gibi felaketler nedeniyle, değişen iklimden çok etkilendi.

Yönetim, 2045 yılına kadar tamamen karbon nötr olmayı hedefliyor ve tarım uygulamaları karbonu havadan çekip güvenli bir şekilde saklamakta önemli bir rol oynuyor. San Fransisko’da şeflik yapan Anthony Myint tarafından başlatılan The Perennial Farming girişimi, gezegenin topraklarının karbon içeriğinde sağlanacak yüzde ikilik bir artışın atmosfere giden tüm sera gazı emisyonlarını dengeleyebileceğini söylüyor.

Kaliforniya’daki gıda ve tarım bölümü (CDFA) sekreteri Karen Ross bir basın açıklamasında, “Çiftçiler ve tarım işçileri uzun zamandır iklim değişikliğine karşı mücadelenin ön saflarında yer aldılar. Bu ortaklık, tüketiciler ve alıcılar için tarla tabanlı çözümleri paylaşma fırsatı.” diyerek umutlu oluşunu paylaştı. 

Restoranlar yıllardır yerel çiftlikten masaya gelen seçeneklerle ilgileniyor olsa da, girişim iklim dostu yemeklerin bir sonraki büyük trend olacağını umuyor. Kaliforniya’nın yaklaşık 100.000 restoranının yüzde birinin yeni iklim değişikliği ek ücretini başarılı bir şekilde benimsemesi durumunda, 10 milyon dolar gelir elde edileceği hesaplandı. 

Kaynak:
The Guardian

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Sinem Uğurdağ

Istanbul’da başlayan hayat yolculuğum farklı kıtalarda yaşadığım uzun soluklu deneyimlerle birlikte tüm heyecanıyla devam ediyor. Yoga, kamp, fotoğraf, müzik festivalleri ve yemek yapmak vazgeçemediğim ve nerede olursam olayım hayatıma renk katan ilgi alanlarım. Bunların yanı sıra, doğayla ilişkimi her geçen gün daha da güçlendiriyorum; farklı coğrafyaları gözlemledikçe dünyamızın tabiatına hayranlığım artıyor. Herkesin önce kendi bedenine sonra etrafındaki canlılara karşı sorumlu olduğuna ve bunun bilincinde olan her bireyin farkındalık yaratması gerektiğine inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Gıda, Gıda Gündemi, İklim Değişikliği, Kurumsal Sürdürülebilirlik
Minimalizm nedir ve farklı sanat disiplinlerini nasıl etkilemiştir?

Minimalizm görsel sanatlar ve tasarım için de oldukça önemli. Basit bir ilke gibi görünse de, minimalist tarzda mükemmellik elde etmek...

Kapat