Karbonat mucizesi

Önce şu konuda anlaşalım, elbette ki karbonat sivilcenizi sonsuza dek yok etmeyecek veya zamanın geçmesini engelleyemeyecek ama evinizde bir çok işe yarayabilecek, doğal ve cebinize zarar vermeyecek bir ürün arıyorsanız o zaman karbonat kesinlikle hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Ekmeğinizi kabartıp, buzdolabınızdaki kötü kokuları alacağı gibi bir çok farklı işe de yarar karbonat. Eski Mısırlılar bile karbonatı sabun olarak kullanıyorlardı. Antiseptik, mantar önleyici ve ölü derileri temizleyebilir özellikleri ilie karbonat kahve bardağınızda zamanla oluşan kahve kalıntılarını yok eder, dişlerinizde oluşmuş sigara, çay, kahve izlerini beyazlatır, içildiğinde karın ağrınıza iyi gelir ve hatta buzdolabınızdaki kokunun ötesinde başka kokuları da önlemek için birebirdir.

Dişinizi karbonatla fırçalayın

Genelde kullandığımız konvansiyonel diş macunlarında sodyum laorik sülfat ve kanserojen etkisi olabilme ihtimalini taşıyan diyoksan bulunur. Bu tür içerikleri ağızınıza sokmak istemiyorsanız ağız kokunuzu da alacak karbonatı deneyin. Tadı deniz tuzu gibidir ama idare eder. Organik diş macunu kullanıyorsanız beyazlatıcı gücü arttırmak için yine bir parça karbonat ekleyebilirsiniz.

baking-soda

Yüzünüzü karbonatla yıkayın

Bence sert scrublar ve eksfoliantlar yüzünüze uygun değildir. Bazı eksfoliantların içinde plastik toplar bulunduğunu biliyor muydunuz? Karbonat da yüzünüzü temizleyecek ve gereken nemi cildinizde bırakacaktır. Biraz bal ile karıştırıldığında dirseklerinizi de beyazlatacağı gibi, yüzünüzde temizlik ve canlılık sağlar, aynı zamanda akneler içinde yararlıdır.

Deodorantınızı karbonatla kendiniz hazırlayın

Dört çorba kaşığı karbonatla kokusunu sevdiğiniz bir esansiyel yağdan aşağı yukarı 10 damlayı karıştırıp kullanıp bitirdiğiniz bir cilt bakımı kremi kavanozunun içine koyup, gün boyu kalın fırça ile uygulayabilirsiniz. Hatta esansiyel yağ olarak sedir ağacı erkekler için de uygun olur.

Akne tedavisinde karbonat kullanın

Akne tedavisi için genelde kil kullanılır ancak karbonat ve suyu karıştırarak hazırlayacağınız macunu aknelerin üzerine sürerek onlardan kurtulma şansınız var.

97ab4461501669df362c72bf9f9a2fc902dda924591ae1956b868d77b028f36b_large

Saçınızı karbonatla temizleyin

Konvansiyonel şampuanlardan uzak durmak istiyorsanız ya da saç diplerinizdeki birikintilerden kurtulmak istiyorsanız karbonattan daha uzağa gitmenize gerek yok. Bir bardak sıcak suyun içine bir yemek kaşığı karbonatı koyup karıştırın. Saçınızı banyoda ıslattıktan sonra bu karışımı saçınıza dökün ve durulamadan önce sıkı bir tarak ile tarayın. Daha sonrasında durulayın.

Midenizi karbonatla rahatlatın

Karbonat alkalin etkisiyle mide yanması, gaz, reflü ve diğer mide rahatsızlıklarını asit seviyesini dengeleyerek rahatlatır. Ilık bir bardak suya bir tatlı kaşığı karbonat karıştırarak için. Bir mucize oluşacağı konusunda şüpheniz olmasın.

Baking-Soda

Karbonatla rahatlayın

Sıcak banyo suyunuzun içine biraz karbonat ekleyip cildinizi yumuşatıp, rahatlatabilirsiniz. Sabun veya jel eklemenize gerek yok.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ev ve Bahçe, Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Kozmetik, Temizlik
Kompost edebileceğiniz en acayip şeyler

Geri dönüşüm açısından çok önemli olan kompost yapımında kullanabileceğiniz maddeler.

Kapat