Kedi ve köpekler için ev yapımı mamalar

Kendinizin ve ailenizin sağlığı için işlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkarmaya mı çalışıyorsunuz? Peki kedi ve köpeklerinizin için de ev yapımı mamalar hazırlayabileceğinizin farkında mısınız?

Nelere dikkat etmeli?

Evimizde yaşayan hayvan dostlarımızı ev yapımı mamalar ile besleyebiliriz. Yine de unutmamanız gereken hassas noktalardan biri hazır mamaların kedi ve köpeklerin günlük kalori ihtiyacına göre hazırlanıyor olması. Eğer hayvanınızın özel bir hastalığı ya da veteriner hekim tarafından önerilmiş bir diyet programı varsa buna özen göstermeyi ihmal etmeyin. Ortalama günlük aktiviteye sahip kedilerin kalori ihtiyacı 180-200 kalori aralığında olmakla beraber köpeklerin besin ihtiyacı ise bulunduğu kilo aralığına göre 200-900 kalori arasında olabilir. Siz de en doğru bilgiyi almak için lütfen veterinerinize başvurunuz.

Mama hazırlarken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise dostunuz için zararlı olan yiyeceklerden kaçınmak. Eğer evde kalan yemeklerle hayvanları beslemek gibi bir alışkanlığınız varsa bunun çok da iyi bir fikir olmadığını söylemeliyim. Örneğin, Türk mutfağının temel malzemelerinden olan soğanın köpekler için zararlı gıdalardan biri olduğu konusunda bir fikir birliği olduğunu söylemek mümkün.

Aslında kedi ve köpeklerin neleri yemeği sevdiğini en iyi siz bilirsiniz. Onların sevdiği ve sağlıkları için de zararlı olmayan yiyecekleri tariflere ilave etmeniz yerinde olacaktır. Mesela benim bir tanecik kedim Jacob haşlanmış ve püre haline getirilmiş patates ve havuç, zeytin ezmesi, ve sulandırılmış yoğurta bayılıyor.
İşte sizin de evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir kaç alternatif mama tarifi:

Hindili Mama

Malzemeler:
6 su bardağı su
450-500 gr. hindi kıyması
2 su bardağı esmer pirinç
1 çay kaşığı kurutulmuş biberiye
450 gr. brokoli, havuç ve karnıbahar karışımı

Yapılışı
Büyük bir tencereye suyu ekledikten sonra kıymayı, pirinci ve kurutulmuş biberiyeyi ekleyin. Kaşığınız ucuyla kıymanızı küçük parçalara ayırdıktan sonra, mamanın altını açın ve yüksek ateşte kaynamasını bekleyin. Kaynama ile birlikte ısısı artan mamanın altını kısın ve yirmi dakika kadar pişirin. Dondurulmuş sebzeleri ekledikten sonra 5 dakika daha pişirin. Eğer dondurulmamış sebze kullanıyorsanız pişmesi daha uzun sürebileceğinden, sebzeleri mamaya daha önceden eklemek isteyebilirsiniz.
Ocaktan aldığınız mamayı soğutun ve mama saatine kadar buzdolabına kaldırın. Mamayı püre haline getirerek de servis edebilirsiniz, fakat bana sorarsanız köpekler ısırabilecekleri mamaları biraz daha çok seviyor gibi.

Kediler için tavuklu ve ton balıklı mama
Bir çok kedi için tavuk ve ton balığı lezzetli bir ikili olsa gerek. Eğer seçici bir kedi ile birlikte yaşıyorsanız belki bu mamayı denemek isteyebilirsiniz.

İçindekiler
1/2 bardak kadar haşlanmış tavuk eti
1 kutu ton balığı
1 yemek kaşığı pişirilmiş ve ezilmiş havuç
2 yemek kaşığı esmer pirinç

Yapılışı
Tüm malzemeyi mutfak robotunda iyice karışana kadar çekin. Mamanız Hazır! Artan mamayı buzdolabında 3 güne kadar saklayabilirsiniz.

Kedi Salatası
Kediler her ne kadar et ile beslenmeye yatkın olsalar da aslında otları tüketmeyi de severler. Evet, biliyorum bunun genelde karın ağrısı ile ilgili olduğunu düşünüyorsunuz. Bundan pek emin olmayın derim. Jacob (evimizin yavru kaplanı) kuzukulağı ve roka yemeye bayılıyor. Belki sizin kedi dostunuz da bu salatayı sevebilir.

İçindekiler
1/4 bardak rendelenmiş kabak
1/4 bardak kıyılmış yonca filizi (bahçeden topladığınız yoncalardan da faydalanmanız mümkün, kediler genelde yoncayı da oldukça seviyor)
1/8 bardak tavuk eti (Haşlanmış)
1/8 çay kaşığı çok ince kıyılmış kedi nanesi

Yapılışı
Kabağı, yonca filizini ve tavuğu bir kaba alıp karıştırın. Kedi nanesi serpiştirerek servis edin. Arta kalan mamayı 3 güne kadar buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.
Tarifin orjinalinde tavuğu çiğ olarak da verebileceğiniz yazıyor. Çiğ beslenme sadece insanların değil, hayvanların beslenmesini de değiştiriyor. Ben yine de haşlanmış et kullanmayı tercih ediyorum.

Kaynaklar:

http://cats.lovetoknow.com/Homemade_Cat_Food_Recipe
http://allrecipes.com/recipe/homemade-dog-food/
http://www.petobesityprevention.org/pet-caloric-needs/

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Gıda, Hayvanlar, Yeme İçme
Tarkan’dan Seferihisar’ın Mutlu Yuva’sına destek

Seferihisar Belediyesi, Prof. Dr. İsmet Sungurbey Sokak Hayvanları Yuvası’nın tamamlanması için Mutlu Yuva Seferberliği adında bir destek kampanyası başlattı.

Kapat