Evde yapın: 3 harika bakım önerisi

Bal, yumurta, zeytinyağı, esmer şeker… Hayır hayır, kek yapmıyoruz. Bu kez midenizi değil vücudunuzu şımartın!

Limonlu ve ballı yüz maskesi

Limon C vitamini ve antioksidan açısından oldukça zengin bir meyve. İçerisindeki doğal sitrik asit de cildiniz üzerindeki ölü deriden ve siyah noktalardan kurtulmak için biçilmiş kaftan. Çiğ bal ise antibakteriyel yapısı sayesinde yüzünüzdeki sivilce oluşumunu engellemede birebir.

İçindekiler

1/2 limon
1 çay kaşığı çiğ bal

Hazırlanışı

Limonu ikiye ayırın ve çekirdeklerini çıkarın. Çiğ balı limonun üzerine yayın ve oval hareketler yaparak nazikçe cildinizi ovuşturun. Karışımı yüzünüzde iki üç dakika bekletin ve ılık su ile durulayın. Göz bölgeniz ile temastan kaçının.

Yoğun sitrik asit içeriğiyle uzun süreli temaslarda yakıcı olabilecek limonu yüzünüzde uzun süreli bırakmamaya özen gösterin.

Lavanta ve vanilyalı vücut arındırıcı (scrub)

Dikkat edin! Çünkü bu scrub en sevdiğiniz nemlendiricinizin yerine aday olabilir. İçerisindeki yağlar vücudunuzu nemlendirirken, esmer şeker ise peeling etkisi yaratarak sizi şımartacak. Eğer vanilya veya lavanta gününüzde değilseniz, sevdiğiniz başka yağları da kullanabilirsiniz.

İçindekiler

Organik lavanta özü yağı
Organik vanilya özü yağı
1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
1 bardak esmer şeker
1/2 bardak kurutulmuş lavanta tomurcuğu

Hazırlanışı

Kurutulmuş lavanta tomurcuklarını havanda ezin. Ezdiğiniz tomurcukları esmer şeker ile karıştırın. Her iki yağdan da beşer damla ekleyin ve karıştırın. Ortaya çıkan karışımı hindistancevizi yağıyla iyice karıştırın. Scrub’ınız hazır!

Eğer daha hafif bir etki istiyorsanız beyaz şeker de kullanabilirsiniz. Eğer karışımınızdan arta kalan olursa hava geçirmeyen cam bir kavanozda saklayabilirsiniz. Bir sonraki kullanımınızda uygulama yapmadan önce tekrar karıştırmayı unutmayın.

Saçlarınız için bal, yumurta ve zeytinyağı

Bu üçlünün sadece kahvaltı masasında bir araya gelebileceğini kim söylemiş? Evinizde kolaylıkla bulabileceğiniz bu malzemelerle çok daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

İçindekiler

2 yumurta
1 yemek kaşığı bal
2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Hazırlanışı

İki yumurtayı iki yemek kaşığı zeytinyağı ile çırpın. Balı ekleyin ve kremsi bir hal alana kadar karıştırın. Saç kökünüzden uçlara doğru tüm saçınıza karışımı yayın. Bir bone yardımıyla sanıçınız hava almasını engelleyin. Maskeyi saçınızda bir saate kadar bekletebilirsiniz. Ilık su ile iyice durulayın. Gerekirse saç kremi kullanabilirsiniz.

http://www.mindbodygreen.com/0-17488/pamper-yourself-with-these-3-diy-beauty-treatments.html
http://glossymusings.com/2012/04/19/beauty-diy-body-scrub/
http://www.topinspired.com/top-10-diy-coconut-milk-beauty-products/

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım
Sağlıklı kemikler için 5 öneri

Kemiklerinizi ihmal etmeyin.

Kapat