Kendinizi sürekli yorgun hissetmenizin 7 sebebi

Geçen hafta bitmeyen bir yorgunluk döngüsünün içine girmiştim. İzindeydim, kafamı dinleyip bir tatil yapayım dedim ama kendimden daha çok yorgunluğumu ve uyuşukluğumu dinledim. Hep de okuduğum ve yazdığım gibi, tatilim boyunca taze meyve sebzeye maruz kalarak karnımı doyurmuştum. Temiz havayı içime çekmiştim, sevdiklerimle birlikteydim ama beni yorgun hissettiren şeyin ne olduğunu çok da düşünmemiştim.

Durum böyle olunca kronik yorgunluk için biraz araştırma yapmaya karar verdim. Yemek ve temiz havadan biraz daha farklı konulara odaklanınca, aşağıdaki sebepler düşündürücü geldi. İşte kendimizi yorgun hissettiğimiz yerde, biraz sorgulamamız gereken noktalar:

1. ‘Kötü’ ilişkiler

Screen-Shot-2015-05-06-at-10.20.38-AM
Arkadaşlıklarınız, ilişkileriniz biraz yaşam enerjinizi düşürmeye başladıysa, karşı tarafla kurduğunuz bağı tamamen yok etmeye yeltenmeyin. Her ne kadar kişilerle kurduğumuz bağ özel olsa da, istemeden olsa da yansıttıkları enerjiden olumlu olumsuz etkilenebiliyoruz.

Bu durumda belki size daha fazla pozitif enerjisini yansıtabilen insanlara akit ayırmanız hem size yaşama sevincini geri getirecek hem de daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

2. Tatmin oluyor muyuz?

Assessing-Life-Satisfaction
İster ilişkide olsun, ister işte, günlük yaşantımızda aldığımız büyüklü küçüklü aksiyonlardan anlam çıkarmaya çalışıyoruz, bir anlamı olsun istiyoruz. Köşeye sıkıştırıldığınız ve zorlandığınız zaman, eminim siz de benim gibi yaptığınız şeylerde doyuma ulaşıyorsunuzdur.

Ama emin olun ki, kendinizi iyi hissedebilmeniz için, attığınız adımın dünyaları kurtarması gerekmiyor. Küçük adımlarla başlayın, arkadaşınıza yardım edin, teşekkür edin, etrafınıza ve çevrenize destek olun.

3. İyi şeylere yeteri kadar zaman ayırıyor musunuz?

maxresdefault
Size keyif veren ne varsa, ailenize ve işinize ayırdığınız zamanı onlar için de kullanıyor musunuz? Bir başkası için değil de, kendimiz için zaman harcamak bizi her defasında özümüze dönmeye yakınlaştırır.

Size mutluluk veren şeyleri önemsememek ileride pişmanlıklara yol açabilir. Mutluluğunuzu düşünmeniz gerektiğini kendinize hatırlatın ve peşinden gitmeye izin verin. Biraz bencillikte fayda var.

4. Çok çalışayım derken

workaholic
Eğer bütün gün bir işe odaklanıp, sonucunda elle tutulur bir sonucunuz olmuyorsa, bu durumun işi aşıp gününüzü etkilememesi için hiç bir sebebi yok. Eğer gün içinde yaptığınız şeyleri sıraya sokarsanız, üretkenliğinizi aktif olarak arttırmış olursunuz. Sıralamanızı önceden belirlemek işten zamanında çıkıp yoga derslerine koşmadan yetişmenizi sağlayabilir.

Önerim her günün üç önemli maddesini sıralamanız ve yapılacaklar listesini ona göre değerlendirmeniz. Eğer her maddeye tik atabiliyorsanız ne mutlu size.

5. Eğer hedefiniz yoksa

bow-n-arrow

Çevreme baktığımda bir amacın peşinden giden insanları daha enerji dolu ve canlı görüyorum. Gerçekçi bir hayalinizin olmadığı dönemlerde, kuralları takip edip, kısa vadeli hedeflerle yetinenlerdenseniz, büyük hayalleri takip etmenin yorucu ve yoğun olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Başka bir ihtimalse, kendinizi ve başkalarını hayal kırıklığına uğratma korkusu bu döneme neden sebep olmasın?

Bir hayalin peşinden gitmeyi zorlayıcı görüyor, sorumluluk almaktan kaçınıyorsanız, size biraz hayat enerjisini canladıracak bir soru yönelteyim (bu soruyu kendime hep sormam gerektiğini düşünüyorum): Beni en çok heyecanlandıran şey ne? bu soruya cevap verirken aklıma ucunda paranın olup olmadığı da geçmiyor değil.

6. İrade mi motivasyon mu?

dqux6q20160219213033
Edindiğim bir kaç deneyimden yola çıkarak söyleyebilirim ki, motivasyonu olmadan peşinden gidilen hedeflerin, yorgunluktan başka bir şeye dönüşemediğini çoğu kez yaşayarak öğrendim.

Eğer hedeflerinizle ilgili heyecan duymuyorsanız, bu yolda biraz yorulacaksanız diyebilirim. İradeniz sizin öyle ya da böyle bir sonuca ulaşmanızı sağlayacak olsa da, yolculuk birazcık korku dolu oluyor.

7. Kendi iyiliğinizi önemsemiyorsanız

Happy girl
Çocuklarınızı ve işinizi önemsediğiniz kadar kendi uykunuzu ve öğlen ne yediğinizi de önemsiyor musunuz diye sormadan geçemeyeceğim. Biraz şımarıklık ve bencillik bünyeye iyi gelir yine belirttiğim gibi.

Enerjinizi doğru kullanmak sizin elinizde. Doğru gıda seçimi ile bedeninize istediğiniz kadar iyilik yapabilirsiniz. Önceliklerinizi ve seçimlerinizi kendi iyiliğinize göre sıralandırmazsanız, başınıza geleceklerden sağlam çıkmaya çalışırken keyif alamayabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Hayat, Kişisel Bakım
Kozmetik alışveriş rehberi

Kozmetik ürün alırken dikkat etmeniz gereken içerikleri sıraladık.

Kapat