Kentte ekolojik yaşam: Kadıköy Çevre Festivali başlıyor!

Kadıköy Belediyesi 26 – 28 Mayıs tarihlerinde Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda “Kentte Ekolojik Yaşam” temalı bir çevre festivali düzenleyecek. 40’ın üzerinde demokratik kitle örgütü, sivil toplum kuruluşu, platform ve inisiyatifin yer aldığı festivalin tüm etkinlikleri ücretsiz olacak.

İstanbullu’nun ekolojik yaşama dair deneyimlerini geliştirecek bir programın hazırlandığı festival plastik ürünlere kapalı. Plastik ve fosil yakıt kaynaklı ürünlerin kullanımının azaltımına yönelik mesajların verileceği festivalde sağlıklı malzemelerin kullanımına dikkat çekilecek ve bu adımdan yola çıkarak ziyaretçilere sürpriz hediyeler verilecek.

Çevre Festivalinde aynı zamanda Yavuz Dizdar, Uygar Özesmi, Ediz Hun, Mine Kırıkkanat tüketim, şehirde çevreci yaşam ve beslenme üzerine söyleşiler yapacak. Tüm söyleşi programlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Festival kapsamında Tasarım Atölyesi Kadıköy tarafından gerçekleştirilen Sürdürülebilir Kent Mobilyaları Sergisi, Nükleersiz Yaşam Resim Sergisi, Tarım Müzesi, Yeşiladımlar Karikatür Sergisi gezilebilecek.

Bununla beraber her yaş grubu için bez torba yapımı, solucanla kompost üretimi, camın geri dönüşümü temalı gün boyu süren atölyeler ile tohum topu yapım atölyesi, tohum takası ve takas şenliği gibi belirlenen program çerçevesinde düzenlenecek atölyeler; drama eşliğinde kitap okumalar, oyunlar, yarışmalar ile çevre temalı tiyatrolar Cuma gününden Pazar akşamına kadar devam edecek.

TEMA, Çekül, Doğa Derneği, Yuva Derneği, ÇEVKO, Buğday Derneği gibi kuruluşların düzenleyeceğitüm etkinliklerin programlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Festivalin en ilgi çeken etkinliklerden birisi Atık Cep Telefonu Fırlatma Yarışması olacağa benziyor. Pazar günü saat 14:00 – 16:00 arasında düzenlenecek yarışmada katılımcılar geri dönüşüme vermek istedikleri eski cep telefonlarını en uzağa atmak için birbirleri ile yarışacak. Atılan telefonlar daha sonra yetkili kurumlar tarafından geri dönüştürülecek.

Katılanlar yanlarında getirdikleri her bir atık cep telefonu yarışmaya katılım için bir hak verilecek. Eleme usulü ile gerçekleştirilecek olan yarışmada dereceye giren yarışmacılara sürpriz hediyeler verilecek.

Türkiye’de ilk defa düzenlenecek olan yarışma ile cep telefonlarının ve elektronik atıkların insana ve çevreye verdiği zararı engellemek adına geri dönüşüme kazandırılmasının önemine dikkat çekilmesi planlanıyor. Yarışmaya kayıt olmak ve daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz:

Çevre Festivalinin web sitesini buraya tıklarayarak inceleyebilir ve daha fazla bilgi alabilirsiniz: http://cevrefestivali.kadikoy.bel.tr/

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Etkinlikler, Gündem, Kent, Kurumsal Sürdürülebilirlik
Bu yılın Yeşil Oscar’ını Akdeniz kıyılarını iyileştiren Zafer Kızılkaya aldı

1994'ten beri her yıl verilen ve Yeşil Oscar'lar olarak bilinen dünyanın en prestijli çevre ödülü, Whitney Ödülleri sahiplerini buldu. Dünyanın...

Kapat