Kaçırılmayacak yeşil podcast’ler: Birinci bölüm

İklim krizi, sürdürülebilirlik, ekoloji gibi konulara merakı olanların ilgisini çekeceğini düşündüğümüz podcast’leri listelemeye başlıyoruz. Bu ilk bölümde sizlere tanıtmak istediğimiz 5 podcast’i aşağıda bulabilirsiniz. Podcast serimizin ikinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

#1 Esmiyor

Utku Güven ve Derin Altan tarafından 2020 yılının sonunda hayata geçirilen Esmiyor’da her programa bir uzman konuk olup Utku ve Derin’in o konuda aklına takılan sorulara bilimsel açıklamalar getiriyor.

Bugüne kadar yayınlanan bölümler arasında ‘İklim krizi bizi yerimizden eder mi?’, ‘Plastiksiz bir hayat mümkün mü?’, ‘Ormanlarımız için şimdi ne yapabiliriz?’, ‘Türlerin eşitliği mümkün mü?’ gibi sorular mercek altına alındı. Esmiyor, Spotify üzerinden dinlenebiliyor.

#2 Botanitopya

Benan Kapucu’nun hazırlayıp sunduğu, Açık Radyo’da yayınlanan sesli doğa tarihi müzesi Botanitopya, bitkiler aleminin tuhaf ve muhteşem dünyasını belgeleyen botanik sanatına ışık tutuyor. Botanitopya’nın bölüm isimlerinden bazıları: ‘Doğanın ve doğruluğun düşünürü: J.J. Rousseau’, ‘Muz: Tanıması kolay, tanımlaması zor’, ‘Yokohama Fidanlığı ve batıda ‘japonizm’ akımı’, ‘Hamlet’in aşkı Ophelia’nın çiçekleri’ ve ‘Adalar’ın bitki bahçeleri’.

Botanitopya her pazar 10:30’da Açık Radyo’da ya da dilediğiniz zaman tüm bölümleri Spotify üzerinden dinlenebiliyor.

#3 Doğa Konuşmaları

Doğa Konuşmaları’nı Nacide Berber ve Zeynepgül Alp’in  birlikte hazırlıyorlar. Programda küresel iklim krizi, doğal hayat, tüketim çılgınlığı, ekolojik yaşam, sürdürülebilirlik, çöpü ayrıştırmak, organik gıda, iklim diyeti, sıfır atık, kent bahçeciliği, perma kültür, ürettiğin kadar yemek, balkon-pencere bostanı, şehirde yaban hayat gibi konularda merak edilenler uzman, ilgili, yetkili ya da aktivistlerle konuşuluyor.

Doğa Konuşmaları’nda şimdiye yayınlanan bölümlerde ‘Şemsa Denizsel ile artan mutfağı’, ‘Konca Şaher ile gürültü hafızası’, ‘Alper Ünal’la temiz hava mümkün’, ‘Tanyeli Sabuncu ile buzullar eriyince’ ve ‘Sedat Gündoğdu ile çöp ticareti hakkında her şey’ gibi konular ele alındı. Doğa Konuşmaları her cumartesi 12:30’da NTV Radyo’da ya da tüm bölümleri Spotify üzerinden dinlenebiliyor.

BUNU DA OKU:  Kaçırılmayacak yeşil podcast'ler: İkinci Bölüm

#4 Kurda Kuşa Aşa

Buğday Derneği’nin Kurda Kuşa Aşa isimli podcast’i Lalehan Uysal tarafından hazırlanıyor. 2020 yılının ortalarında yayınlanmaya başlayan bu podcast, ‘Buğday’ın ambarından kurda, kuşa ve aşa umut yeşertecek hikâyeler…’ sloganıyla öne çıkıyor.

Podcast’in bazı bölüm isimleri: ‘Ekoloji mücadelesinin doğası’, ‘Geleceği besle’, ‘Tersine göç’, ‘Saklı orman’, ‘Victor’un mutfağı ve arife tarif kitabı’, ‘Organik tarımın sürdürülebilirliği’, ‘Geçmişten bugüne buğday türleri’ ve ‘Arıların dünyası’. Kurda Kuşa Aşa bölümleri Spotify üzerinden dinlenebiliyor.

#5 Sürdürülebilir Bir Dünya

Sertaç Doğanay’ın kurduğu ve yönettiği; sürdürülebilirlik, çevre bilinci, yenilenebilir enerji, karbon negatif kurumlar, toplumsal cinsiyet eşitliği, iklim eylemi, nitelikli eğitim gibi konularda bilinç ve farkındalık yaratma amacı taşıyan içerikler paylaşan Sürdürülebilir Bir Dünya LinkedIn sayfasındaki canlı yayınların kayıtları ve WhatsApp haber gruplarındaki bültenlerin seslendirmelerinin tümü bu Spotify podcast’inden dinlenebiliyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm, Gıda, Gıda Gündemi, Hayvanlar, İklim Değişikliği, Sanat, Yeme İçme, Yenilenebilir Enerji
YEŞİL YAŞAM ATÖLYELERİ NO:2 “EVDE BAHÇE”

Kayıt için buraya tıklayarak kayıt formunu doldurabilirsiniz. Atölye süresi 2 gün, toplam 4 saattir. Eğitimin katılım katkı payı 450 TL

Kapat