Kaçırılmayacak yeşil podcast’ler: İkinci Bölüm

İklim krizi, sürdürülebilirlik, ekoloji gibi konulara merakı olanların ilgisini çekeceğini düşündüğümüz yeşil podcast’ler serimize devam ediyoruz. İlk bölümde yer verdiğimiz kaçırılmayacak 5 podcast’e ve açıklamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Açık Yeşil

Türkiye’de çevre ve ekoloji deyince akla gelen ilk isimlerden olan Ümit Şahin ve Ömer Madra tarafından 2008 yılından beri yayınlanan Açık Yeşil’de iklim ve çevre konularındaki güncel meselelerin yanında yıllardır tartışılan konular da ele alınıyor. Açık Yeşil’in Can Yayınları’ndan çıkan iki kitabı da bulunuyor. Açık Yeşil her çarşamba 10:30 11:00 arasında Açık Radyo’da tüm programları ise bu adreste dinlenebiliyor.

Sürdürülebilirlik Sohbetleri

Yekta Kopan’ın moderatörlüğünde hazırlanan Sürdürülebilirlik Sohbetleri’nde her hafta farklı konuklarla ekoanksiyete, gençlerin sürdürülebilirliğe yaklaşımı, hızlı modayı yavaşlatma yolları, küresel et tüketiminin iklim üzerindeki etkisi, ekolojik tahribat ve su tasarrufu gibi konular konuşuluyor. Podcastîn tüm bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Türlerin Yaşam Hakkı

Işıl Karaelmas ve Melike Dirikoç tarafından hazırlanan Türlerin Yaşam Hakkı, ger çarşamba 14:00’te Açık Radyo’da yayınlanıyor. ‘Gezegeni paylaştığımız canlıların özgürce yaşama haklarına dair her şey’ sloganıyla yayınlanan programdan bazı bölüm başlıkları: Algı bozucular çağında dünyayı değiştirmek, sermaye dönmesin hayvanlar ölmesin, baskı rejiminde hayvan hakları aktivizmi, vegan bakım ürünleri ve küçük üreticilik, hardcore müzikte veganizm ve savaşların hayvanlara ve ekosisteme etkileri. Podcast’in tüm bölümleri bu adresten dinlenebilir.

İklim Kafe Konuşmaları

İstanbul Politikalar Merkezi’nin podcast serisi İklim Kafe Konuşmaları’nda iklim değişikliğiyle ilgili çeşitli konuları, politikadan atmosfer bilimlerine, ekonomiden psikolojiye kadar disiplinler arası bir ortamda tartışmak üzere bir araya geliniyor. Podcast bölümlerinin başlıkları arasında; iklim politikasını ve eylemlerini mekânsal planlama ile ilişkilendirmek, iklim krizi ile mücadele aracı olarak karbonu fiyatlamak, Türkiye’de kalkınmacığı gıda-tarım ekseninde okumak ve Covid-19 penceresinden suya erişim meselesi gibi başlıklar bulunuyor. Bölümlerin tamamı buradan dinlenebiliyor.

İklim Habercileri

Barış Doğru ve Bulut Bagatır tarafından hazırlanan İklim Habercileri, cuma günleri 07:00 – 08:00 arasında Açık Radyo’da yayınlanıyor. ‘İklim Haber’le ısınan bir gezegenden haberler’ sloganıyla yayınlanan programdan bazı başlıklar: Altılı masanın gençleri iklim politikalarına nasıl yaklaşıyor, doğa savunucuları için BM’ye başvuru rehberi ve Türkiye’nin doğalgaz krizi. Podcast’in tüm bölümleri buradan dinlenebiliyor.

Yeşil Bülten

Utku Zırığ tarafından hazırlanan ve IMC’de başlayan yolculuğula uzun yıllardır Türkiye’nin ekoloji gündeminin nabzını tutuyor. Yeşil Bülten’in tüm bölümlerini buradan dinlenebiliyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm, Hayvanlar, İklim Değişikliği, Yenilenebilir Enerji
Bisikletin tarihi ve bugüne kadar icat edilen farklı bisiklet türleri

Bisikletin 1817'deki icadından bu yana farklı bisiklet türleri ve modelleri geliştirilerek kullanıldı. Bisikletin yıllar içindeki gelişimine ve insanlığın kullandığı farklı...

Kapat