Kış boyunca ellerinizi nemli ve yumuşak tutmak için dört tüyo

Kış soğuğunun ceremesini en çok çeken uzvumuz ellerimiz. Dışarıda olduğumuz süre boyunca açıkta kalan bazen soğuktan hissetmediğimiz ellerimiz sıcaktan aniden soğuğa çıktıkça kurur, çatlar, zaman zaman parmak eklemlerimiz kanar. Basit bir nemlendirici sürmek de çoğu zaman kışı sağ salim çıkarmak için yeterli olmaz. Önümüzdeki soğuk aylarda ellerinizi nemli ve yumuşak tutmak için dört tüyo hazırladık.

  1. Ellerinizi doğal sabunla yıkayın.

Banyo ve mutfakta elinizi yıkamak için kullandığınız sabunun doğal olmasına özen gösterin. Eski zamanlarda yapılan sabunlar doğal yağ ve alkalileştirinin karıştırılmasıyla hazırlanırdı. Bu yolla hazırlanan sabunlar cildinizi nemli tutar fakat markette satılan ve seri üretim yoluyla hazırlanan çoğu sabunun içinde sert kimyasallar bulunur. Bu da sabunun daha da alkalileşerek cildinizi yıpratmasına neden olur. Bitkisel gliserin bazlı sabunları tercih ederek ve satın aldığınız ürünün etiketini okuyarak bu kimyasallardan uzak durabilirsiniz.

e1

  1. Markette satılan ‘bildiğimiz’ nemlendiricileri terk edin.

Kulağa biraz inanması zor gelse de piyasada ‘nemlendirici’ adıyla satılan çoğu krem besleyici değildir. There’s Lead on your Lipstick (Rujunuzda Kurşun Var) kitabının yazarı Gillian Deacon bu konuyla ilgili şöyle diyor:

‘Piyasadaki kremlerin içinde dikkat edilmesi gereken birçok madde var. Bunlar arasında trigliseridler ve palmitat gibi sentetik yoğunlaştırıcı kimyasallar, kremin cilt tarafından emilmesini sağlayan polietilen glikol de var. Unutmayın ki polietilen glikolün gözenekleri açarak başka kimyasalların da damarlarımıza karışmasına neden olduğu unutulmamalı.’

Losyon olarak satılan ürün aslen yağ ve suyun bir araya gelmesinden oluşur fakat doku ve kokusunun güzelleşmesi için içine onlarca zararlı kimyasal eklenir. İyi haber: bu kimyasallardan kurtulmak için direkt olarak ürünün kaynağını bulma lüksünüz var.

e3

  1. Yalnızca yağ kullanın.

Nemlendirici olarak kullanabileceğiniz bir sürü bitkisel yağ var. Bunlardan en popüleri tahmin edersiniz ki antioksidan ve antibakteriyel özelliklere sahip olan hindistancevizi yağı. Derinin kremin ulaştığından daha derinlerine ulaşarak cildi güçlendirir ve ellerinizin daha güzel görünmesini de sağlar. Deacon, hindistancevizi yağındaki enzimlerin üst kısımlardaki ölü derilerin atılmasını da sağladığını söylüyor. Hindistancevizi yağının alternatifleri ise üzüm çekirdeği yağı, jojoba yağı, badem yağı ve zeytinyağı.

BUNU DA OKU:  Yaz sonu maskesi

e4

  1. Ellerinizi uyumadan önce nemlendirin.

Elinizi yağ ile nemlendirmenin tek kötü yanı yağın sağa sola bulaşan bir yapısı olduğu için gün içinde kullanmanın zor oluşu. Yatmadan önce ellerinizi yağ ile ovun ve pamuklu eldiven takarak nemin sabaha kadar korunmasını sağlayın. Deacon kahverengi şeker ve badem yağı karışımının ölü derileri atmak için iyi bir reçete olduğunu da söylüyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Kozmetik
Şehirde bisiklet kullanırken dikkat edilecekler

Şehri Sev'in tavsiyelerine kulak verin.

Kapat