Kışın ihmal edilen bahçeleri yaza hazırlamanın yedi basit yolu

Yazın etkilerini güneşin cildimize değmesiyle, içimizin kıpır kıpırlığıyla, ağaçlardaki renk renk çiçeklerle, uzayan gün saatleriyle hissetmeye başladık. Doğa artık tamamen uyandı, ekosistem canlandı. Şimdi bahçe sezonunu açmanın tam zamanı. Kış aylarında tozlanan bahçe eşyalarını, eve kapanmış bahçe koltuğu yastıklarını, kimisi boş saksıları derleyip toparlama zamanı. Yazlığınızda veya tam zamanlı evinizde bahçenizi düzenlemek için atlamamanız gereken yedi adımı sizin için derledik. 

TIKLAYIN: Balkon ve bahçedeki yabani otları doğal yoldan ilaçsız yok etme yöntemleri

#1 İşe bahçeyi temizlemekle başlayın.

Solmuş ve ölü bitkileri bahçenizden temizleyin, bahçe yataklarını tırmıklayarak toprağın hava almasını sağlayın. Üstüne kompost veya gübre ekleyerek toprağa canlılık katın. 

#2 Artık daha çok ihtiyacınız olacak bahçe hortumunu görülebilir bir yere alın

Verandayı, bahçe masasını ve sandalyelerini, herhangi bir şekilde kışın tozunu tutmuş bütün objeleri hortumla temizleme vakti. Hem sonrasında hortuma bahçenin sulaması için de ihtiyacınız olacak, görünürde olmasında fayda var. Kışın tozlarını bir kenara bırakmamızın vakti geldi de geçiyor.

#3 Yürüyüş yollarını düzenleyin.

Düzgün görünmeleri için yürüyüş yollarının kenarlarını düzenleyin. Kaldırım taşları arasındaki boşlukları doldurun. Kum veya taş tozu ekledikten sonra  bir hortumdan su yardımı alıp, ardından gerektiği gibi katmanları tekrar eklemeniz en kolay patika boşluğu doldurma çözümü olarak söyleyebiliriz. 

#4 Dış aydınlatma armatürlerini temizleyin.

Bu madde genellikle göz ardı edilir, ancak onları temizlemenin dış mekânın özenli görünmesini sağlamak için en önemli unsurlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Camı sıcak sabunlu suyla yıkayarak elinizden geldiğince sökün. Ampulleri kontrol edin ve gerekiyorsa değiştirin. Pırıl pırıl ışıkları veya sıcak, rahat bir ortam yaratan diğer ışıkları eksik etmeyin. Kullanacağınız ampulü doğa dostu ya da mümkünse güneş enerjili olarak seçerseniz yaz boyunca doğadan keyif alırken ona verdiğiniz zararı minimuma indirmiş olursunuz. 

#5 Dış mekân mobilyalarının rötuşlarını atlamayın.

Veranda mobilyalarınızın onarılması gereken kısımlarını kontrol edin. Hamak veya salıncak koltuğunuzu takın ve hasır mobilyalar koyun. Tazeleme gereken boya işlerini sezonun başında yaparsanız bütün sezonu temiz ve rahat geçirebilirsiniz. 

#6 Mangal veya ızgaranızı yaza hazırlayın

Mangal ya da barbekünüz varsa, kışın birikmiş olabilecek eski külleri ve çöpleri temizleyin. Hazırlıksız bir toplantıya hazırlıklı olmanız için kuru odun, yakma ve gazete stoklarını biriktirin. Şimdi mangalınızı temizlemenin, yazın ızgaraya hazır olmanın tam zamanı. 

#7 Evin her köşesinde çiçek açmasına izin verin. 

Bu adım belki de en önemlisi. Pencerelerinizi, veranda kaplarınızı ve asılı sepetlerinizi çiçeklerle doldurun. Görsel çeşitlilik eklemek için uzun, orta yükseklikte ve basamaklı bitkilerin bir kombinasyonunu kullanarak önceden hazırlanmış düzenlemeler satın alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Bahçenizde arıların sevdiği bitkilere de yer vermeyi unutmayın.

Mutlu, sevdiklerinizle, bahçelerde ve doğa içinde geçireceğiniz keyifli sohbetli yaz günlerinin tadını çıkartmanız dileğiyle.

Kaynak:
TreeHugger

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Sinem Uğurdağ

Istanbul’da başlayan hayat yolculuğum farklı kıtalarda yaşadığım uzun soluklu deneyimlerle birlikte tüm heyecanıyla devam ediyor. Yoga, kamp, fotoğraf, müzik festivalleri ve yemek yapmak vazgeçemediğim ve nerede olursam olayım hayatıma renk katan ilgi alanlarım. Bunların yanı sıra, doğayla ilişkimi her geçen gün daha da güçlendiriyorum; farklı coğrafyaları gözlemledikçe dünyamızın tabiatına hayranlığım artıyor. Herkesin önce kendi bedenine sonra etrafındaki canlılara karşı sorumlu olduğuna ve bunun bilincinde olan her bireyin farkındalık yaratması gerektiğine inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Banner Right Side, Ev ve Bahçe, Hayat
Guardian artık ‘iklim değişikliği’ yerine ‘iklim krizi’ diyecek

İngiltere'nin en saygın gazetelerinden biri olan The Guardian, bundan böyle iklim ile ilgili haberlerinde daha net ifadeler kullanma kararı aldı....

Kapat