Kitap Değişim Günü kutlu olsun

14 Şubat genelde Sevgililer Günü olarak bilinse de, 2012 yılından beri Uluslararası Kitap Değişim Günü olarak kutlanmakta. Amerika Birleşik Devletleri’nin Minnesota eyaletinden 6 yaşındaki Jack Broadmoore tarafından ortaya atılan bu gün, Jack’in annesine bir tatil günü icat ettiğini söylemesi ile başlıyor. “Kitap Değişim Günü” adını verdiği bu günde arkadaşlarını ve ailesini kendi aralarında kitap değişimi yapmaya cesaretlendiriyor.

photo-amy-and-jack-002

Geçen sene ise çocuk kitabı yazarı olan annesinin, Jack’in fikrinden yola çıkıp çocuklara bedava kitap verilmesini desteklediği blog yazısınından esinlenen Hindistan, Güney Afrika, Avustralya, Brezilya, Filipinler, Singapur, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve ABD’de ki blog yazarları da insanları Uluslararası Kitap Değişim Günü’nü kutlamaya çağırdı.

Bu sene de dünyanın neredeyse her köşesinde Uluslararası Kitap Değişim Günü’ne katılım bekleniyor. Siz de davetlisiniz.

IBDGposter2014.jpgUluslararası Kİtap Değişim Günü’nü kutlamanın üç kolay yolu var:

1. Bir arkadaşınıza veya bir akrabanıza kitap verin
Kullanılmış, yeni ya da ödünç aşınan bir kitabı aileniz ve yakın dostalarınızla paylaşın.

2. Bir lobiye ya da bekleme odasına bir kitap bırakın
Çocukların beklemekten sıkılabilecekleri, çok az ya da hiç kitabın olmadığı bir oda seçin ve oraya gizlice ya da reklamınızı yapa yapa parasını ödediğiniz bir kitabı bırakın. Buradaki amaç çocuklara kitap okuma sevgisini aşılamak, o yüzden eğlenceli bir kitap seçin.

456456456

3. Bir kitap bağışlayın
Bir kutu çocuklarınızın ya da kendinizin okuduğu ve paylaşmak istediğiniz kitapları gerçekten işe yarayacak insanların eline ulaştırın.

Kitaplarınızı yerel ikinci el kitapçılarıza, kütüphanelere, çocuk hastanelerine ya da barınaklarına bağışlayabilirsiniz, ya da kitaplarınızı ihtiyacı olan çocukların ellerine ulaştaracak kampanyalara katılabilirsiniz, TEGEV gibi direkt olmayan ya da Kardeş Okullar gibi direkt bağış yöntemlerini seçebilirsiniz.

4. Duyan bilen artsın, herkes daha çok kitap değişimi yapsın.
Hikayenizi ve fotoğraflarınızı #giveabook etiketi ile sosyal medyada paylaşın ki kitap değişimimiz çoğalsın.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Eğitim, Gündem, Hayat, İyi haberler, Kent, Sanat ve Tasarım
Dünyanın en güzel ekoköyleri

Ekoköyler metropolden kaçışın en organize hali.

Kapat