Köpeğinizi ve evinizi pireden korumak için doğal yöntemler

Eğer evinizde bir köpek dostunuz varsa, içeriğindeki kimyasalları bilerek herhangi bir pire ilacı ya da tasması kullanmak içinize hiç sinmiyor olabilir. Haklısınız da….

Tüm kimyasalların bedenimize verdiği zararları ve yan etkilerini bilerek yaşamak zaten yeterince zorlayıcı. Ancak tedavi edilmediklerinde, pireler köpeklerde cilt sorunlarına, alerji, anemi ve hatta ölümlerine sebep olabiliyor. Pirelere karşı koruyucu kimyasalların yan etkileri arasında ise nefes almada problem, çarpıntı, kusma ve kalıcı sinirsel hasarlara yol açabiliyor. Dolayısı ile nereden baksanız zarar görüyor köpeğiniz. Oysa ökaliptus yağı köpeğinizin pire sorunları ile kimyasallar olamadan savaşırken bir taraftan da tüylerinin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Pireler ve diğer zararlılar ökaliptüs kokusundan nefret ederler. Kimyasalları uyguladığınızdan daha sıklıkla uygulamanız gerekebilir ökaliptüs yağını ancak işe yaradığı bir gerçek.

Köpeğinizdeki pirelerden nasıl kurtulabilirsiniz?

Köpeğinizdeki pire sorunundan kurtulmak için 100 ml.lik bir doğal köpek şampuanına, ökaliptüs yağı, damlalık ve bir de havluya ihtiyacınız var. İşleme başlarken 100 ml. köpek şampuanının içine 5-6 damla kadar ökaliptüs yağını damlalıkla ölçerek koyuyoruz. Yağın iyice karışabilmesi için şampuanı iyice çalkalayın.

Banyo suyunu istediğiniz sıcaklığa getirdiğinizde köpeğinizi yıkayarak boydan boya iyice ıslatın. Kulağına su veya sabun kaçmasını engellemek için pamuk yerleştirmeyi unutmayın. Normalde köpeğinizi nasıl yıkıyorsanız, yine aynı şekilde iyice baştan aşağı köpürterek hazırladığınız ökaliptüslü şampuan ile yıkayın. Gözlerine gelmemesine özen gösterin. Köpeğinizin üzerinde bu köpük en az 5 dakika dursun. Bu şampuanlamayı ikinci kez tekrarladıktan sonra iyice durulayın köpeğinizi.

Havlu ile iyice kuruladıktan sonra dilerseniz saç kurutucu ile tüylerini kurutun. Köpeğinizin tüyleri uzunsa tüylerin yönüne doğru kurutun ki arapsaçına dönmesin tüyleri bir de. Ekstra bir korumaya ihtiyaç duyarsanız eğer 50 ml suyun içine 2-3 damla ökaliptüs yağı karıştırarak spreyleyebilirsiniz temiz tüylerin üzerini de. Sonra iyice kurumaya bırakın. Bu arada benim köpeğim kurutma makinesini hiç sevmediği için ona eşimin eskimiş bir atletini giydiriyorum böylelikle evde hiç bir yer ıslanmadan kalabiliyoruz.

Şunu da söylemeliyim ki; eğer köpeğiniz söz dinleyen uslu bir yapıya sahipse, boynuna kadar suyun içinde 5 dakika bekletebilme şansınız varsa pireler suda boğulduklarından en kolay ve ucuz pireden kurtulma yolunun bu olduğunu fark edeceksiniz.

Ayrıca bunun da yetmediğini, düşünüyorsanız eğer köpeğinizin tasmasına da biraz ökaliptüs yağı sürerek doğal bir koruyu tasma elde edebilirsiniz. Bu arada ökaliptüs yağını direkt olarak köpeğinizin cildine uygulamanız hiç tavsiye edilmiyor. Ne de olsa kuvvetli bir yağ olduğundan cildine zarar verebilir.

Bu arada pirelerden kurtulmuş olabilirsiniz ama peki ya yumurtalarından nasıl kurtulacaksınız?

Bunun için de banyo sonrasında köpeğinizi pire tarağı denilen ince ve sık dişli taraklarla taramanız çok önemli. Köpeğinizi tararken yanınızda bir kap su durursa, takılan yumurtaları batırarak daha sağlıklı tarayabilirsiniz. Suya giren yumurtalardan boğulduklarından dolayı pire artık çıkmayacaktır. Tarama sürecinde köpeğinizin canını acıtmamak için yavaş ama eksiksiz taramanızı öneririm. Tarama işlemini bir kaç gün boyunca her gün uygulayın.

Evinizde pire temizliği nasıl olmalı?

Pire dönemlerinde özellikle köpeğinizi gözlemleyin ve ökaliptüs şampuan uygulamasını tekrarlayın ancak şunu söylemekte yarar var ki eğer köpeğinizde pire problemi varsa, şampuanı uygularken evinizi de pirelerden kurtarmanız çok önemli. Bunun için ne mi yapmanız gerekiyor? Çok kolay aslında.

Pire ve pire yumurtaları halının tüyleri arasında çok uzun süre yaşayabilirler. Bunları yok etmek için kullanabileceğiniz en doğal yöntem karbonat ve tuzdur. Hem karbonat hem de tuz pireyi kurutup, öldürür. Kuru halınızın üzerine eşit oranda karbonat ve tuzu karıştırıp dökün. Halınız ıslak olursa karbonat beyaz leke bırakabilir. Bu karışımı bir gece boyunca halınızın üzerinde bırakın. Sabah elektrikli süpürge ile temizlediğinizde yumurtalar da karbonat ve tuz gibi temizlenecektir halınızdan.
Köpeğinizin yatağına da aynı karışımı sık sık uygulamanızda fayda var.

Bahçenizdeki pirelerin eve girmesini nasıl önleyeceksiniz?

Eğer köpeğinizde ve halınızda pire varsa büyük ihtimalle bahçenizde de pire vardır. Tekrar köpeğinizin üzerine atlayıp evinize girmesini engellemek için doğal bir caydırma yöntemi kullanabilirsiniz. Sulandırılmış limon suyu bu işi sizin için yapacaktır.

Limon suyunu hazırlamak için; tam bir limonu kabukları üzerinde olacak şekilde dilimleyin ve üzerine 300 ml kadar su ekleyerek bir gece bekleyin. Suyun içinden limonları alarak, suyu bir sprey şişenin içine doldurun. Köpeğinizin üzerine hafifçe spreyleyin. Arada yine de önlem için pire tarağı ile taramayı ihmal etmeyin.

Bahçenizdeki pirelerden nasıl kurtulacaksınız?

Sedir yağı karıştırılmış su ile bahçeyi spreyleyerek veya sedir granüllerini etrafa saçarak doğal bir yöntemle bahçenizden pireleri uzak tutabilirsiniz. Ancak sedirin etkisi çok çabul geçtiğinden bu uygulamayı çok sık yapmanız gerekecektir. Bahçe malzemeleri satan yerlerde sedir granülleri bulabilirsiniz.

Son söz olarak, pire yumurtaları çatlamadan önce haftalarca, hatta aylarca yaşayabilir, dolayısı ile tüm bu işlemleri sık sık yapmanız gerekebilir. Bir de bu işlemler sadece köpekleriniz için geçerli. Kedilerin esansiyel yağlara hassaslıkları nedeni ile onlara ökaliptüs uygulayamıyorsunuz. O yüzden lütfen bu işlemi sadece köpeklerinizin üzerinde uygulayın.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Ev ve Bahçe, Hayat, Hayvanlar
Zehrin modası çoktan geçti

Greenpeace'in Modayı Detoksla kampanyası

Kapat