Kopenhag’da şehirden kaçış adaları inşa ediliyor

Kopenhag’da şehrin kalabalık ve gürültüsünden bunalan kentlilerin zaman geçirebilmeleri için şehirden kaçış adaları inşa ediliyor. Copenhagen Islands (Kopenhag Adaları) isimli projenin amacı, insanların denizle olan ilişkisini tekrar yorumlayarak yepyeni bir kamusal alan yaratmak ve iklim değişikliği nedeniyle yükselen deniz sularına dikkat çekmek. 

TIKLAYIN: İzmir’in yaya köprüsü ve gün batımı terası dünya basınında

CPH-Ø1 isimli ilk ada inşa edildi ve eski Kopenhag Limanı’nın olduğu bölgeye bırakıldı. 25 metrekarelik ada yüzücü ve kayakçılar dinlenmesi için yapılmış. Adanın üzerinde 6 metrelik bir ıhlamur ağacı bulunuyor.

Endüstriyel işlevini kaybeden limanda yıllardır su kalitesini iyileştirme ve ıslah çalışmaları yapılıyordu. Bölgenin kentliler tarafından kullanılabilecek kadar temiz hale getirilmesinin ardından Kopenhag Adaları projesi de başlatıldı.

Proje kapsamında yeni adalar da inşa edilecek ve her adanın farklı bir işlevi olacak. Üzerinde sauna, sahne, kulübe, midye çiftliği, kafe ve dalış platformu bulunan adalar projeye eklenecek. Adalar taşınabilir olduğundan bir araya getirilip daha geniş kamusal alanlar olarak da kullanılabilecek. Adaların yeri, etkinliklerin ve festivallerin ihtiyacına göre belirlenecek ve düzenlenecek.

 

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Hayat, İklim Değişikliği, Kent, Mimari, Sanat ve Tasarım, Topluluklar, Yeşil alanlar
Küçük bahçelerin tasarımı için uygulanacak 7 altın kural

Evinin önünde minik bir bahçesi olan şanslı insanlardansanız bu yedi kural ile bahçenizi hem işlevsel olmasını hem de güzel görünmesini...

Kapat