İzmir’in yaya köprüsü ve gün batımı terası dünya basınında

Genelde dünya basınında yer alma maceralarımız skandal, kriz, yaptırım ya da hüsranla sonuçlansa da güzel şeyler de oluyor. İzmir, Bostanlı’daki yaya köprüsü ve gün batımı terası gibi…

TIKLAYIN: İzmir’in ilk %100 vegan kafesi açıldı

izmir-deniz-kiyi-tasarim-projesi-hayata-gecti-38198

İzmir’de son yıllarda körfez kıyısını halk için kullanılabilir kılan birçok çalışma yapıldı. Körfezin kokusu giderildi, yürüyüş ve koşu parkurları yapıldı, oturma alanları yeniden planlandı, kıyı şeridi yeşillendirildi, bisikletlerin araç trafiğine ve yürüyüş yoluna girmeden rahatça gidebileceği özel bisiklet yolları yapıldı.

2cexyu

Yakın zamanda kullanıma açılacak tramvay ile sahil şeridi otobüslerin gürültü ve egzos gazlarından da arınacak, neredeyse tüm 0kullar bisikletle erişilebilir hale getirilecek.

sahilevleri-kiyi-tasarim-proje-gorselleri-2016-ocak-2

Yapılan bir yeni ve güzel proje de İzmirDeniz . Kentlilerin denizle ilişkisini güçlendirme amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında körfez kıyısına kent terasları ve deniz balkonları yapılıyor, halkın kıyı şeridinde daha çok zaman ve geçirmesi ve fiziksel aktiviteler yapması hedefleniyor.

ODcyNDMyNz-izmirdeniz-kiyi-tasarim-projesinde-iskeleler-tamam

İzmirDeniz projesi dahilinde Bostanlı sahilindeki dere ağzı üzerine de bir yaya köprüsü ve gün batımı izleme terası yapıldı. Stüdyo Evren Başbuğ: steb tarafından tasarlanan teras ve köprüden Inhabitat ve Design Boom gibi dünyaca ünlü tasarım sayfalarında övgüyle bahsediliyor.

img_3_1488365603_e45ee7ce7e88149af8dd32b27f9512ce

Karşıyaka sahilinin batıya bakan nadir noktalarından birine yapılan ahşap köprü ve teras, hem Bostanlı’nın iki yakasını birbirine bağlıyor hem de tüm İzmirlileri gün batımını izlemek için deniz kıyısına çağırıyor.

img_7_1488365603_d72d187df41e10ea7d9fcdc7f5909205

Kaynaklar:
Arkitera
Inhabitat
Design Boom

Önceki yazıyı okuyun:
Suyu neden boşa harcayalım?: Atık suyu yeniden değerlendirmek mümkün

Dünya Su Günü'nde atık suların yeniden kullanılması gündemde

Kapat