Köyüne geri dönen Şinasi Amca, güneş enerjisi ile su getirdi

“Su olmayan yerde hayat olmaz. Su, en güzel nimet. Ekmeksiz yaşarsın ama susuz yaşayamazsın.” Bu sözlerin sahibi Şinasi Amca, 35 yıldır terzilik yaptığı Paris’ten köyüne geri dönerek, güneş enerjisi ile suyu olmayan köyüne içme suyu kazandırdı.

İki yıl önce Türkiye’ye dönen Şinasi Durusoy, eşi Elif Zehra Durusoy ile kendilerini hayır işlerine adadı. Kendisi ve eşinin doğup büyüdüğü Denizli’nin Sarımahmutlu köyünde yıllardır süren içme suyu soru yüzünden köyün sakinleri, yakın zamana kadar içme sularını çevre köylerden veya kuyulardan karşılıyordu.

2016-08-09 (2)

Köye 6 kilometre uzaktaki Kocagöl Yaylası’nda içmeye uygun su bulunsa da suyun çıkarıldığı yaylada elektrik olmaması problem yaratmış. Köyde yaşayanların Şinasi Amca diye çağırdığı Durusoy ise çözümü güneş enerjisinde bulmuş.

24 güneş paneli ile üretilen elektrik, sadece suyu çıkarmaya yarayan motoru çalıştırmamış, aynı zamanda yaylada yaşayanlar telefonlarını ve ışıklarını burada şarj etmeye başlamış.

songül güler

Yaşadığı köye su gelen Songül Güner, eskiden çok zorlandığını şimdi ise suyun değerini anladığını damla damla kullandığını belirtiyor:

“Şehir insanı suyun kıymetini bilsin. Köy yerlerinde, sulak olmayan yerlerde suyu kadınlar elleriyle getiriyorlar. Suyun kıymeti bizim için çok değerli.

Belinden ve ayak damarlarından üç ameliyat geçiren Şinasi Durusoy, on iki yıldır koltuk değneği kullanıyor. Şinasi amca, bundan sonra paraya ihtiyacı olmadığını, eşiyle beraber aldıkları maaşın kendilerine yettiğini, gayesinin insanları birbirine bağlamak olduğunu belirtiyor:

“Ben köye gittiğim vakit, kendi evime gitmiş gibi oluyorum. Çünkü hepsi tanıyor beni. Her ev benim gibi. Hiç gönül kibir yok onlarda. Bende de yok. Karnım aç desem hemen sofra açarlar. Bu yeter işte insana. Ben insanlara karşı bir iyilik yaptığımı hissediyorum…. İçime bir ferahlık doluyor… kalbim rahatlıyor”

Kaynak: Al Jazeera Turk

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Hayat, İyi haberler, Kent, Teknoloji, Topluluklar, Yenilenebilir Enerji
Limiti bugün aştık, 2017’den yemeye başladık

WWF ve Küresel Ayak İzi Ağı'nın (Global Footprint Network–GFN) her yıl açıkladığı Dünya Limit Aşım Günü bu yıl 8 Ağustos...

Kapat