Küresel Risk Raporu açıklandı: Beklenen en büyük iki tehlikeden biri iklim değişikliği

22-25 Ocak tarihleri arasında Davos’ta yapılacak olan Dünya Ekonomik Forumu (WEF) öncesinde yayımlanan Küresel Risk Raporu’nda beklenen en büyük iki tehlikeden birinin aşırı hava şartları, iklim korumada başarısızlık ve iklim değişikliğine uyum sağlayamamak olduğu açıklandı. Rapora göre en büyük diğer risk ise siber saldırılar ve veri hırsızlığı. 

TIKLAYIN: İsveç’teki çevre isyanını başlatan 15 yaşındaki Greta BM İklim Zirvesi’nde: “Buraya size yalvarmaya gelmedik”

Dünya Ekonomik Forumu’nun yayımladığı Küresel Risk Raporu 2018 Davos katılımcılarından oluşan iş insanı, politikacı ve sivil toplum kuruluşu çalışanları ve akademisyenlerin katıldığı bir anketin sonuçlarına dayanıyor. Rapor dört ana risk başlığına odaklanıyor. Çevresel kötüleşme, siber güvenlik ihlalleri, ekonomik zorluklar ve jeopolitik gerginlikler.

Ankete katılanların yüzde 90’ı uluslararası ticaret kuralları ve anlaşmalarının ABD Başkanı Donald Trump’ın “Önce Amerika” siyaseti nedeniyle daha da zayıflamasını beklediklerini söyledi. Brexit ile ilgili belirsizlikler de küresel iş çevrelerini endişelendiren bir unsur olarak dile getirildi.

Raporun açıklandığı Londra’daki toplantıda konuşan Zurich Sigorta Grubu risk müdürü Alison Martin “Dünya uyur gezer bir şekilde felakete doğru ilerliyor” dedi.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gündem, Hayat, İklim Değişikliği, Kent, Teknoloji, Yenilenebilir Enerji
GIdaların tazelik durumunu bildiren saklama kapları

Şikago merkezli bir teknoloji kuruluşu olan Ovie, yeni teknoloji meraklısı Smarterware ürün yelpazesiyle, gıda atıklarını azaltmak adına sorunsuz ve yenilikçi...

Kapat