GIdaların tazelik durumunu bildiren saklama kapları

Şikago merkezli bir teknoloji kuruluşu olan Ovie, yeni teknoloji meraklısı Smarterware ürün yelpazesiyle, gıda atıklarını azaltmak adına sorunsuz ve yenilikçi bir çözüm getiriyor. Kickstarter’da piyasaya sürülen akıllı mutfak sistemi, evinizdeki gıdaların tazelik durumunu söyleyen akıllı kapların yanı sıra gıda ürünlerine takılan akıllı etiketlerden oluşuyor.

TIKLAYIN: Gıda Sürdürülebilirliği Endeksi açıklandı: Türkiye 67 ülke arasında 58. sırada

Smaterware Smart Tags, inovatif mutfak gereçleri meraklılarının severek kullanacağı bir etiket sistemi. Bu mikro cihazlarda yer alan halka yiyeceklerin tazeliğini anlamayı kolaylaştırmayı amaçlıyor. Kullanımı ise cihazın üstünde oluşan renklerle sağlanıyor. Yeşil, ürünün taze olduğunu, sarı yakında tüketilmesi gerektiğini, kırmızı ise yiyeceğin bozulduğunu ifade ediyor. Basit kategorizasyon, tüketicinin hangi yiyeceği ve ne zaman tüketeceği konusunda karar vermesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bu besin saklama inovasyonu, gıda atığını azaltarak bireylerin hem harcamalarını kontrol altında tutma hem de atık miktarını minimize etme hedefine sahip. Bir başka deyişle, gıdaların bozulmasına karşı tüketiciye önceden bilgi vererek daha akıllı tüketime yönlendiriyor.

Ovie’nin bir diğer entegrasyonu da sistemin Amazon’un Alexa isimli akıllı cihazıyla olan uyumluluğu sayesinde gıdalar bozulmak üzereyken Alexa’nın kayıtlı olduğu akıllı telefonlara hatırlatıcı göndermesi. Bunun yanında, gıdalara uygun tarifler sunan Smart Tags aracılığıyla buzdolabında hangi içerikler bulunduğuna göre,  uygun tarifler internette otomatik olarak araştırılıp bilgisi kullanıcıya verilebiliyor. Üstelik ilerleyen zamanda, ürün uygulaması aracılığıyla eksik malzemeleri sipariş etme seçeneğini sağlayan bir manav uygulamasıyla da eşlenecek.

Smarterware ve benzeri uygulamalar, geliştirilmedeki zorluklar aşılabilirse, bireylerin gıda atığı yönetimi açısından oldukça faydalı olabilecek bir teknoloji olabilir.

Kaynak:
https://www.wallpaper.com/lifestyle/ovie-smart-kitchen-gadgets-the-future-of-cooking-connected-technology

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Sinem Uğurdağ

Istanbul’da başlayan hayat yolculuğum farklı kıtalarda yaşadığım uzun soluklu deneyimlerle birlikte tüm heyecanıyla devam ediyor. Yoga, kamp, fotoğraf, müzik festivalleri ve yemek yapmak vazgeçemediğim ve nerede olursam olayım hayatıma renk katan ilgi alanlarım. Bunların yanı sıra, doğayla ilişkimi her geçen gün daha da güçlendiriyorum; farklı coğrafyaları gözlemledikçe dünyamızın tabiatına hayranlığım artıyor. Herkesin önce kendi bedenine sonra etrafındaki canlılara karşı sorumlu olduğuna ve bunun bilincinde olan her bireyin farkındalık yaratması gerektiğine inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ev ve Bahçe, Gıda, Gıda Gündemi, Hayat, İyi haberler, Teknoloji, Yeme İçme
Ocak ayında sofralarımızda neler olmalı?

Mevsiminde ve sağlıklı beslenmek isteyenler için ocak ayında tüketilmesi gereken sebze ve meyveler ile yeşillik ve yemişler listemiz aşağıda. Hem...

Kapat