Kylie Jenner, Drake, Mark Wahlberhg… Özel jetleriyle kısa yolculuklar yapan ünlüler iklim suçlusu ilan ediliyor

Kısa süreli özel jet seyahatlari ve bu seyahatler sonucunda saldıkları karbon ile sık sık gündeme gelen ünlüler, sosyal medya kullanıcıları tarafından iklim suçlusu ilan ediliyor.

Son olarak otomobille 40 dakikada kat edilebilecek bir mesafeyi özel jetiyle 17 dakikada giden ve bu seyahat sırasında ortalama bir insanın üç ayda salacağı miktarda karbon salan Kylie Jenner büyük tepki çekti.

Celebrity Jets takip hesabının bir incelemesi, geçen ay rapçi Drake’in Hamilton, Ontario’dan Toronto’ya 18 dakikalık bir uçuş yaptığını gösteriyor; Country müzik şarkıcısı Kenny Chesney, Akron, Ohio ve Pittsburgh arasında sadece 20 dakika havada kaldı ve aktör Mark Wahlberg, diğer kısa gezilerin yanı sıra Dublin’den İrlanda’daki County Clare’e 23 dakikalık bir uçuş yaptı.

Özel jetler, 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre, tüm havacılık emisyonlarının yaklaşık yüzde dördünden sorumlu olsa da; havayolu endüstrisi, genel olarak uçarak seyahat etmenin, gezegeni ısıtan gazların genel kaynaklarının sadece küçük bir kısmını oluşturduğuna işaret etmekte ısrar ediyor.

Bununla birlikte, özel uçaklar aslında Danimarka’dan daha fazla (33 milyon tondan fazla) sera gazı salıyor ve çok az insan taşıdıkları için yolcu başına ticari uçaklardan beş ila 14 kat, trenlerden ise 50 kat daha kirletici bir ulaşım yolu.

Özel jetlerle yapılan kısa yolculuklar yalnızca Amerika’ya özgü değil. 2019’da Fransa’dan kalkan tüm uçuşların onda biri özel jetlerdi ve bu jetlerin yarısı 500 kilometreden az seyahat etti. Havacılığın sık kullanımı dünyanın zenginlerinin alanıdır ve unutmamak gerekir ki küresel nüfusun yalnızca yüzde biri uçuşla ilgili tüm emisyonların yarısından sorumludur.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Yenilenebilir Enerji
Yeşil Posta: Ülkemizden ve dünyadan haberler

#1 Birleşmiş Milletler; temiz, sağlıklı ve sürdürülebilir bir çevrede yaşamanın temel insan hakkı olduğunu kabul etti. Kaynak: United Nations Development

Kapat