Lego’dan bir hamle daha: Bitki bazlı biyoplastik parçalara sahip rüzgâr türbini

Dünyanın en büyük oyuncak şirketlerinden Lego’nun yetkilileri, mart ayında yapılan açıklamada firmanın bundan böyle oyuncak parçalarının yapımında bitki bazlı materyal kullanmaya başlayacağını açıklamıştı.

Lego’nun tüm üretiminin yüzde birini oluşturan ağaç, çalı ve yaprak gibi botanik parçalarında şeker kamışından üretilen biyoplastik kullanılmaya başlamasının ardından Lego şimdi de biyoplastik parçalara sahip rüzgâr türbini setinin satışa çıkacağını açıkladı.

Vestas Rüzgâr Türbini seti New York İklim Haftası’nda tanıtıldı ve 23 Kasım’da satışa çıkacağı açıklandı. Dünyanın sürdürülebilir enerji devlerinden Vestas işbirliği ile üretilen bu set 826 parçadan oluşuyor ve tamamlandığında 90 santimetrelik bir oyuncağa dönüşüyor. Setteki tüm bitki ve çalı parçaları da biyoplastik kullanılarak üretilmiş. Setin fiyatı ise 200 dolar olarak belirlenmiş.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Ekoloji, Geri Dönüşüm, Hayat, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Oyuncak, Sanat ve Tasarım, Yenilenebilir Enerji
Altın oranın doğaya yansıdığı 17 örnek

Gezegenin işleyişi kaotik ve öngörülemez hissi yaratsa da aslında doğa matematiksel denklemlere göre hareket ediyor. Bu denklemlerin en büyüleyicilerinden biri...

Kapat