Londra’da bir caddenin emisyonu sıfıra indirilecek

Londra’daki Barbican Estate’in Beech Caddesi’nde 18 ay boyunca benzinli ve dizel araçlar yasaklanacak ve hava kalitesindeki değişim izlenecek.

Beech Caddesi böylece Britanya’nın ilk sıfır emisyon caddesi olacak. 2020 yılının baharında yürürlüğe girecek proje kapsamında caddeye yalnızca karbon salmayan araçlar ile yayalar ve motorsuz taşıtlar girebilecek.

CLC (City of London Corporation), projenin 18 aylık bir deneysel trafik emriyle sağlanacağını, böylece hava kalitesi ve trafiğin izlenebileceğini belirtiyor.

Acil durum araçları, çöp toplama ve teslimat araçları yasak kapsamına alınmayacak.

CLC Çevre komitesi başkanı Jeremy Simons: “Hava kirliliğini ciddi şekilde azaltmak, radikal eylemler gerektiriyor ve bu planlar sokaklarımızdaki toksik havayı ortadan kaldırmamıza yardımcı olacak” diyor.

Benzinli ve dizel otomobiller, Beech Caddesi’ne yaklaşırken önceden yapılan uyarılar ve işaretler kullanılarak alternatif yollara yönlendirilecek.

Kaynak:
Guardian

BUNU DA OKU:  Dünyanın ilk bisiklet asansörü Norveç'ten
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Hayat, İklim Değişikliği, Teknoloji, Yenilenebilir Enerji
Avustralya, tarihinin en sıcak gününü yaşadı; sıcaklıkların daha da artması bekleniyor

Avustralya'da kaydedilen en sıcak gün yaşandı ve sıcak hava şartları ülkenin çoğunu sardığı için sıcaklıkların daha da yükselmesi bekleniyor. Avustralya

Kapat