Neden #HAYIR?

Dünyanın her tarafındaki doğal kaynak ve canlılar tahdit altında. Küresel iklim değişikliği, su krizi, hava kirliliği ve ormansızlaştırma gibi yüzlerce problem; gezegeni her gün daha yaşanmaz hale getiriyor. Tüm bu felaketlerin arkasında duran neden ise insan.

İnsanlığın kendi yararını gözeterek aldığı bazı kararlar ya doğrudan ya da dolaylı yollarla ekosisteme zarar veriyor. Kaynaklar tükeniyor, dünya hem bizler hem de bu yeryüzünü paylaştığımız canlılar için yaşanamaz bir duruma sürükleniyor.

Havamızın, toprağımızın, suyumuzun, gıdamızın ve yeşil alanlarımızın ne denli büyük tehlikelerle karşı karşıya olduğunu her gün tekrar tekrar hatırlamak durumunda kalıyoruz.

Şehrin içindeki yeşil alanlardan Karadeniz’deki derelere, Ege ve Akdeniz’in masmavi sularından Hasankeyf’in mirasına kadar güzel olan, doğal olan, değer verdiğimiz her şey; potansiyel birer rant malzemesine dönüşmüş durumda. Elimizde kalanları korumak ve kurtarmak için özenle, azimle, kararlılıkla; en önemlisi de hep beraber karar vermemiz ve hareket etmemiz gerekli.

Önümüzdeki günlerde halk oylamasına sunulacak olan anayasa değişikliği teklifi ve onunla beraber gelen Başkanlık sistemi böylesine hassas konularda karar alma yetkisini bizlerden alıp tek bir kişinin eline verme riski taşıyor.

Bu değişiklikle devletin başında bulunan Başkan’ın bilerek ya da yanlışlıkla ‘vahim’ bir karar alması bu kararın Anayasa Mahkemesi’ne taşınması durumunda son sözü buradaki 15 üye söyleyecek.

Bu üyelerin dördü doğrudan Başkan tarafından, üçü Başkan’ın iktidar partisi genel başkanı olarak kontrol altında bulundurduğu meclis tarafından, üçü üyelerini başkanın belirlediği YÖK’ün önerdiği adaylar arasından Başkan tarafından, kalan beşi ise Yargıtay ve Danıştay tarafından önerilen adaylar arasından Başkan tarafından seçilecek. Yani Başkan’ın önerisinin geçerliliğine Başkan’ın adamları karar verecek.

Yeşilist ekibi olarak, bizlerin ve bu toprakları paylaştığımız tüm canlıların yaşam haklarını korunmasından yanayız. Son sözü bir kişinin söylediği, farklı fikirlerin hiçe sayıldığı bir düzende yaşamak istemiyoruz. Bu yüzden anayasa değişikliğine ve Başkanlık sistemine hayır diyoruz.

Özgür Gürbüz, 13 Ocak’ta Birgün için kaleme aldığı yazısında Başkanlık sisteminin çevre meselelerini nasıl etkileyeceğini GDO örneği üzerinden çok net bir şekilde anlatıyor. Okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gıda, Gıda Gündemi, Gündem, Hayvanlar, İklim Değişikliği, Kent, Yenilenebilir Enerji, Yeşil alanlar
Türkiye’de gıda atığının önüne geçmeye çalışan Fazla Gıda ile tanışın

Gıda israfına karşı kurulan girişim Fazla Gıda ile bir röportaj yaptık.

Kapat