ODTÜ Ormanı direniyor

Bundan 50 sene önce ODTÜ kampüsü çok daha küçük ve mütevazi iken Ankara bozkırında hatrı sayılır bir orman kuran ODTÜ’lüler, yıllar önce diktikleri ağaçların başında nöbet tutuyorlar.

Anadolu Bulvarı – Konya Yolu arasındaki bağlantı yolunun ODTÜ ormanına denk gelmesi ve 200’den fazla ağacın yok edilmesi söz konusu olunca Anıtpark ve 100. Yıl Forumu ile bir araya gelen ODTÜ öğrencileri ve Mezunlar Derneği, ağaçların başında nöbete başladılar.

435543543453

“Kahrolsun bağzı yollar” ve “Ağaç kesme metro yap” sloganlarıyla ağaç nöbetine başlayan doğaseverler, 19 yıldır görev başında olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından da sertçe eleştiriliyorlar.

345435434334

Melih Gökçek, Ağaçların kesilmesine izin vermeyeceklerini dile getiren ODTÜ öğrencileri ve yazar Can Dündar’a twitter’dan şöyle seslendi:

345543543543543

“HADİ ODTÜ…HEM ODTÜ İÇİNDE, HEM ANKARA DA KAMUOYU YOKLAMASI YAPALIM…VATANDAŞ VE ÖĞRENCİLER BU YOLU İSTİYOR MU?. KİM ODTÜ ARAZİSİ İÇİN YAPILACAK KAMUOYU YOKLAMASINDAN KAÇIYORSA O HAKSIZDIR… O ZAMAN HER ZAMAN ODTÜ’DE 150 EYLEMCİ NE DERSE O DOĞRUDUR.. HADİ ORADAN… KAMU OYU YOKLAMASINI SİZE ÖĞRETECEĞİZ. CAN KENDİNE GÜVENİYORSAN BU KONUDA SENİNLE TV’DE BİR TARTIŞMA PROGRAMI YAPALIM…VAR MISIN? YOKSA KORKAR MISIN? CEVAP BEKLİYORUM…ŞU ANDA İNSANLARI SUÇA SEVKETTİĞİNİN FARKINDASIN DEĞİL Mİ? TÜRKİYE DE MAHKEMELER YERİNE ÇÖZÜMÜ KABA KUVVETTEN BEKLEMEK SUÇTUR VE İSYANA TEŞVİKTİR…BURADA OLACAK OLAYLARDAN SORUMLU OLACAKSIN. İLK OLAYDA PEŞİNE DÜŞERİM.”

Polisin müdahale uyarısı üzerine çadırları kaldıran ODTÜlü’lerin ağaçların başındaki nöbeti dün geceden beri sürüyor. Son olarak ODTÜ Fikir Kulüpleri Federasyonu şu açıklamayı yaptı, Ankara’da gerginlik sürüyor.

“Yıllardır ODTÜ’yle derdi bitmeyen Melih Gökçek, şimdi de ODTÜ’den geçirmeye çalıştığı yola karşı çıkan hocalarımızdan Prof. Dr. Ali Gökmen ve Prof. Dr. İnci Gökmen’i hedef göstermiş. Görüyoruz ki Gökçek, ne Aralık’ta yaşananlardan, ne de Haziran Direnişi’nden ders almış”denilen açıklamada şunlar kaydedildi: “On dokuz senedir bu görevde bulunmasına karşın, trafiği rahatlatmak adına bir metre hattı döşemekten aciz bir belediye başkanının; sorunun çözümü için, yüzlerce ağacın kesilmesine sebep verecek şekilde ODTÜ’yü işaret etmesi de tesadüf değildir. Melih Gökçek’in derdi üyesi olduğu AKP ile aynıdır: İlericilik adına, aydınlanma adına ülkede ne değer varsa onunla kavga etmek, ona verebildiği kadar zarar vermek. Melih Gökçek’in bir türlü anlayamadığı şey ise bizce çok açık: ODTÜ’lü öğrenciler, mezunlar, akademisyenler, emekçiler; bu yolu ODTÜ’den geçirmeyecekler. Kendisini uyarıyoruz! Gezi Parkı’nda kesilen “üç-beş” ağacın, ODTÜ’de uyandırdığı etki gayet açıkken, ODTÜ ormanına dokunacak bir hamleden uzak durmalı ve bir kez daha hocalarımızı hedef gösterecek bir söylemde bulunmamalıdır! Yüzlerce ODTÜ öğrencisinin yaşadığı 100. Yıl mahallesi sahipsiz değildir. Gökçek’in kesmek isteği ODTÜ ormanı sahipsiz değildir. ODTÜ’nün değerli akademisyenleri, hocalarımız sahipsiz değildir.”

BUNU DA OKU:  ODTÜ'lüler çağırıyor: Ağaç Dikim Şenliği 5 Kasım'da Yalıncak'ta
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Kent, Topluluklar, Yeşil alanlar
Yaşanabilir Sokaklardan Sürdürülebilir Kentlere

26 Ağustos'ta Salt Galata gündeme cuk oturan bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor: "Yaşanabilir Sokaklardan Sürdürülebilir Kentlere" semineri.

Kapat