Biz köprü değil ağaç istiyoruz

Sayın Binali Yıldırım: Lütfen İstanbul’u, insanını ve vahşi doğasını tehdit eden 3. Köprü projesini acilen durdurun. Trafik sorunu için gerçek çözüm olan raylı sistem ağını güçlendirin.

Aşağıda linki verilen TMMOB raporunda 3. Köprü’nün kente çok uzak olduğu, İstanbul trafiğini çözmeyeceği gösterilmiş ve vereceği zararlar dikkate alınarak çok net bir dille yapılmaması gerektiği vurgulanmış.

Marmaray projesi tamamlandığında yakalar arası trafikte ciddi bir rahatlama olacak. Ayrıca Deniz ve demiryolu ulaşımının karayolu ile birlikteliğini ve daha verimli bir taşıma kapasitesi sağlayan Ro-Ro ve Ro-La uygulamaları ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerindeki transit trafik yükü azalacak.

Kent ile ilişkisi olmayan 3. Köprü, İstanbul’un son orman alanları olan Kuzey Ormanlarını üzerine inşa ediliyor ve bu alandaki doğal yaşamı yok etmek üzere.

Kuzey ormanları İstanbul’un doğası ve kentlisi için vazgeçilemeyecek derecede önemlidir. Kuzey ormanları milyonlarca ağaç ile birlikte içme suyu havzalarını, kalan son tarım alanlarını barındırır ve göç eden kuşların dinlenme alanıdır. Birici ve ikinci köprüden önce İstanbul’un üçte ikisini oluşturan, şimdi ise üçte birlik bir alanda kalmış şehrin son doğal yaşam alanlarıdır. Temizlediği havayı kuzeyden esen hakim rüzgarlar bize getirir, nefes almamızı sağlar. Şairin dediği gibi “kent dediğin insandan başka nedir ki” sözüyle, bu kentin kalbidir kuzey ormanları.

Bu alanda yapılmak istenen bir kentleşme, gelişim değil ancak bir cinayet olarak nitelendirilebilir.

Bu cinayeti acilen durdurmak için siz de change.org’daki kampanyayı imzalayın.

http://www.spoist.org/dokuman/Raporlarimiz/spoist_3.koprurapor.pdf

BUNU DA OKU:  Yanlış Tarım Politikaları ve Uygulamaları Binlerce Flamingo Yavrusunu Öldürdü!
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Kent, Topluluklar, Yeşil alanlar
ODTÜ Ormanı direniyor

ODTÜ öğrencileri ve Mezunlar Derneği, ağaçların başında nöbete başladılar.

Kapat