Real Madrid ve Juventus’un yeni formaları okyanus plastikleri kullanılarak üretildi

Şampiyonlar Ligi şampiyonu Real Madrid’in, 2018/2019 sezonu öncesi formalarını tanıttığı etkinlikte, tüm formaların okyanuslardan toplanan plastikler ile üretiliyor.

Plastik kirliliğinin tehditi altında olan okyanus mercanların rengini sembolize eden pembe şeritler aynı zamanda Adidas ile olan işbirliğinin de işareti.

Parley for the Oceans adlı sivil toplum örgütü ile beraber çalışan Adidas, okyanus plastiklerinden üretilen ilk ayakkabıyı 2015 yılında tanıtmıştı. %95 oranında plastik olan her ayakkabı 11 adet plastik şişeden yapılıyor. 2016 yılında ise bu ayakkabılar bir milyon adetten fazla satıldı.

Şimdi ise Adidas Real Madrid gibi spor ikonları ile beraber çalışarak okyanustaki plastik kirliliğine daha fazla dikkat çekmeye çalışıyor.

Real Madrid’in çevre dostu formaları Marcelo, Gareth Bale, and Karim Benzema gibi yıldız oyuncuların olduğu bir etkinlik ile New York’da tanıtıldı. Etkinlikte aynı zamanda okyanustaki plastiğin nasıl azaltılacağına dair eğitimler de düzenlendi.

Parley Ocean Plastic yetkilisi Cyrill Gutsch, Real Madrid’in mesajlarını güçlendirecek ve paylaşacak küresel bir güce sahip olduğunu belirtti ve aldıkları kararlar ile de bunu gerçeğe dönüştürdüklerine dikkat çekti.

Real Madrid ile beraber Juventus da üçüncü formalarını aynı şekilde Adidas ve Parley for the Oceans ile beraber çalışarak okyanus plastiklerinden ürettiklerini açıkladı. İtalyan ligi şampiyonu Juventus, koyu gri renkli ve sarı renklerin vurgulandığı forma ile ekolojik inovasyona destek verdiklerini açıkladı.

Her yıl, 8 milyon ton plastik okyanuslara dökülmekte. Bu yaklaşık her dakika bir kamyon plastiğin okyanusa döküldüğü anlamına geliyor. Bu durum deniz yaşamı için büyük problemler oluşturuyor ve plastik atıklar her yıl yüz binlerce balina, yunus ve deniz kuşunun ölümüne sebebiyet veriyor.

Plastik atıklar sadece deniz canlıları için değil aynı zamanda bizim için de tehlikeli. Okyanustaki plastikler masamıza tükettiğimiz deniz ürünleri ve deniz tuzu gibi ürünler üzerinden mikroplastik şeklinde ulaşıyor ve sağlığımızı etkiliyor.

BUNU DA OKU:  Adidas'ın okyanustan çıkarttığı ayakkabısı

Bu yüzden Real Madrid ve Juventus gibi iki dev futbol kulübünün böyle bir adım atması gerçekten büyük bir anlam taşıyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Geri Dönüşüm, Hayat, Hayvanlar, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Spor
Flamingolara özgürlük! Gediz Deltası’nı tehdit altına sokan otoyol projesine yürütmeyi durdurma kararı

İzmir Körfez Otobanı’nın inşa edilmesi halinde dünyadaki on flamingodan birinin yaşadığı Gediz Deltası’nın büyük tehdit altına gireceği, kuşların ve körfezdeki...

Kapat