Sağlıklı bağırsak mikrobiyotası için tüketilmesi gereken gıdalar

Barselona’da düzenlenen 2019 Avrupa Gastroenteroloji Haftası’nda sunulan bir rapor, bitki bazlı gıdalar tüketmenin ve Akdeniz diyetini benimsemenin sağlıklı bağırsak mikrobiyotasına sahip olmayı sağladığını ortaya koydu.

Groningen Üniversitesi Tıp Merkezi’nden araştırmacılar; baklagiller, ekmek, balık, kuruyemiş ve şarap gibi bazı yiyeceklerin, temel besin maddelerinin biyosentezi ve kısa zincirli yağ asitlerinin üretimine yardımcı olan dostane bağırsak bakterilerinin çoğalması ile ilişkili olduğunu buldular.

Bu bulgular, beslenme biçiminin bağırsak bakterilerinin modülasyonu yoluyla bağırsak hastalıklarının önüne geçmek için etkili bir yönetim stratejisi olabileceği fikrini destekliyor.

Uzmanlar dört farklı grup üzerinde çalıştı: Genel nüfus, Crohn hastalığı olan hastalar, ülseratif kolit hastaları ve irritabl barsak sendromu olan hastalar. Araştırmacılar her katılımcıdan dışkı örneği alarak mikrobiyotalarının bir örneğini çıkardılar ve bunu tükettikleri gıda anketiyle karşılaştırdılar.

Sonuçlar, mikrobiyal popülasyonlarla ilişkili 61 ayrı gıda maddesinın yanında gıda paternleri ve mikrobiyal gruplar arasındaki 49 korelasyonu da tanımladı.

Araştırma sonuçlarına göre:

#1 Ekmek, baklagiller, balık ve kuruyemiş bakımından zengin beslenme biçimleri, potansiyel olarak zararlı aerobik bakterilerdeki bir azalmayla ilişkilendirildi.

Bu gıdaların daha fazla tüketilmesi, dışkıda bağırsak iltihabı sırasında yükseldiği bilinen düşük seviyelerde enflamatuar belirteçlerle de ilişkilendirildi.

#2 Daha yüksek miktarda et, fastfood veya rafine şeker alımı, yararlı bakteriyel fonksiyonlarda bir azalma ve inflamatuar belirteçlerde bir artış ile ilişkilendirildi.

#3 Kırmızı şarap, baklagiller, sebzeler, meyveler, mısır gevrekleri, balık ve kuruyemişler, iltihaplanma önleyici işlevleri olan bakteri bolluğu ile ilişkilendirildi.

#4 Bitki bazlı diyetlerin, kolonu kaplayan hücreler için ana enerji kaynağı olan yüksek seviyelerde bakteriyel SCFA üretimi ile ilişkili olduğu bulundu.

#5 Bitki proteinlerinin vitamin ve amino asitlerin biyosentezine ek olarak, şeker alkollerinin ve amonyum atılımının parçalanmasına yardımcı olduğu bulundu.

#6 Hayvan proteinleri ve bitki proteinleri bağırsak mikrobiyotası üzerinde zıt ilişkiler gösterdi.

Bağırsak mikrobiyotası nedir?

Bağırsaklarda yaşayan mikrop popülasyonuna bağırsak mikrobiyotası denir. Araştırmalar, bağırsak mikroplarının immün, metabolik ve nöro-davranışsal özellikler dahil olmak üzere insan sağlığında önemli bir rol oynadığını göstermiştir.

Ayrıca obezite ile ilgili bağlantılar yapılmış ve IBD, psoriatik artrit, diyabet, atopik egzama, çölyak hastalığı ve arteriyel sertlik gibi iltihaplı hastalıkları olan kişilerde mikrobiyota çeşitliliği eksikliği saptanmıştır. Bu hastalıklarda, bazı beslenme biçimleririsk faktörü olarak gösterilmiştir ve bu yeni araştırma bağırsak mikrobiyotasının diyet ve hastalık arasındaki bağı açıklamaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Kaynak:
UEG

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Gıda, Gıda Gündemi, Hayat, Kişisel Bakım, Vejetaryen ve Vegan, Yeme İçme
Yakından bakalım: Fleksitaryen beslenme

Hayvansal gıdayı azaltmak isteyip de tamamen bırakmayanların uyguladığı bir diyet türü var: Fleksitaryen beslenme. Bu beslenme biçimini benimseyen insanlar, vejetaryen...

Kapat